wtorek, 23 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ścinawa: Tutaj naprawdę się inwestuje

Gmina zmienia swój wizerunek. Pięknieje miasto i realizowanych jest niemało inwestycji na terenach wiejskich. Tak to zazwyczaj wygląda, gdy do głosu w samorządzie dochodzą ludzie mający nie tylko wielkie ambicje, ale także mnóstwo energii i dobrych pomysłów, aby przekształcać świat na lepszy i przyjaźniejszy. Dobrze to wiedzą samorządowcy w Ścinawie, w gminie, w której poziom inwestycji – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – jest wyższy niż np. w znacznie większym i zamożniejszym Lubinie. O tak wysokich nakładach na zadania infrastrukturalne wiele polskich samorządów może jedynie pomarzyć.

Rok 2021 był dla wielu samorządów okresem niezmiernie trudnym i stresującym. Inflacja, podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz niezbyt transparentne przyznawanie dotacji finansowych z niektórych programów na realizację inwestycji – mówiąc delikatnie – nie napawały optymizmem. Ale ten niełatwy okres samorząd Ścinawy zaliczył na szóstkę.

60 mln zł na kanalizację

– Generalnie, to zaplanowane przedsięwzięcia były i są realizowane terminowo – mówi burmistrz Krystian Kosztyła. – Inwestycje wykonywane były w miarę sprawnie i żadna firma, mimo wzrostu poziomu cen materiałów, nie zeszła nam z placu budowy, choć do największych zadań wybieraliśmy wykonawców jeszcze w minionym roku. A te najpoważniejsze przedsięwzięcia to oczywiście kanalizacja gminy i przebudowa dróg – w tym drogi wojewódzkiej przebiegającej przez cztery wsie. Pod koniec roku 2021 ogłosiliśmy przetarg na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w kolejnych czterech wsiach i sukcesywnie realizujemy projekt wsparty rekordowymi finansowymi środkami unijnymi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. To blisko 60 mln zł dotacji, którą otrzymaliśmy na rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej i – jeśli wyłonimy wykonawcę na początku tego roku – to oprócz dziesięciu wsi, w których trwają już prace budowlane, wiosną rozpoczną się roboty w kolejnych czterech miejscowościach – Krzyżowej, Turowie, Dąbrowie Środkowej oraz Dąbrowie Dolnej.

Rewitalizacja rynku i zieleni oraz zagospodarowanie nabrzeża Odry

Finalizowana jest rewitalizacja rynku Ścinawy, a w ramach tego projektu – dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego kwotą 11,5 mln zł – ukończono już rewitalizację jednej z zabytkowych kamienic, gdzie planuje się uruchomienie centrum dla organizacji pozarządowych. Podpisano także umowę z renomowaną firmą Park-M ze Starego Sącza dotyczącą rewitalizacji terenów zielonych w mieście i już zaczęły się, w ramach prac przygotowawczych, wycinki suchych drzew.

– Ponadto jesteśmy też beneficjentem projektu, którego liderem jest Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” – dodaje burmistrz Krystian Kosztyła. – Niedawno ogłoszono wyniki naboru do konkursu w ramach RPO i stowarzyszeniu temu, którego nasza gmina jest członkiem założycielem, przyznano środki m.in. na zagospodarowanie nabrzeża Odry w Ścinawie i budowę ścinawskiego portu oraz na zbudowanie niewielkiej przystani w Dziewinie. Projekt ten obejmuje również przystanie wodniackie w Lubiążu w gminie Wołów i w Brzegu Dolnym, a także budowę fragmentów ścieżek rowerowych, które będą wiodły do tych portów i przystani. Na ten cały projekt Stowarzyszenie „Rzeczpospolita Samorządna” otrzymało z dolnośląskiego RPO aż 32 mln zł. Jest to projekt ambitny, bardzo złożony, składający się z wielu przedsięwzięć inwestycyjnych. Dlatego w stowarzyszeniu koncentrujemy się teraz na tym, aby jak najszybciej przystąpić do ogłoszenia przetargów wyłaniających wykonawców, wiedząc doskonale o tym, że rynek jest trudny. Na zrealizowanie tego zadania mamy czas do jesieni roku 2023, dlatego też zwieramy szyki – chcąc, aby zasadnicze prace rozpoczęły się już w roku 2022.

Krystian Kosztyła
Krystian Kosztyła

Dotacja z Polskiego Ładu

Ścinawa otrzymała także wsparcie z rządowego programu Polski Ład, a dotacja finansowa związana jest z modernizacją stacji uzdatniania wody i samej sieci wodociągowej, która jest mocno przestarzała i gdzieniegdzie pochodzi nawet z roku 1935.

– Takie starocie były właśnie w rewitalizowanym rynku, ale wszystkie rury wodociągowe w centrum miasta już wymieniliśmy, choć w innych częściach Ścinawy jest jeszcze trochę do zrobienia, choćby w obrębie ul. Wołoskiej – podkreśla burmistrz Kosztyła. – Dlatego też w ramach tego zadania chcemy wymienić stare i zużyte sieci wodociągowe, a dodatkowo zautomatyzować i zmodernizować stację uzdatniania wody w Ścinawie. Na to dostaliśmy ponad 8,5 mln zł i już szykujemy się do ogłoszenia przetargu. Dodam jeszcze, iż w tym wniosku o dofinansowanie uwzględniona jest również budowa kanalizacji w części ul. Wrocławskiej.

75 mln zł na inwestycje

W roku 2022 gmina Ścinawa wyda na inwestycje podobną kwotę jak w roku 2021, czyli około 75 mln zł. Porównując poziom dochodów własnych – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – ścinawski samorząd ma mniej pieniędzy niż inne bogatsze gminy powiatu lubińskiego, a mimo tego jest liderem pod względem wydatków inwestycyjnych, czyli tych, które determinują rozwój.

– Cieszę się, że możemy tak dużo inwestować i niwelować zaniedbania infrastrukturalne sprzed dziesięcioleci, a to przede wszystkim dzięki sporemu finansowemu wsparciu zewnętrznemu i pozyskiwanym przez nas dotacjom – komentuje burmistrz Krystian Kosztyła. – Staramy się też przyciągać na nasze tereny nowych inwestorów i zmierzać do tego, żeby dochody z podatków PIT i CIT systematycznie rosły. Niedawno sprzedaliśmy kolejną działkę w Strefie Aktywności Gospodarczej w Ścinawie, za którą otrzymaliśmy ponad 3 mln zł. To rekordowa transakcja w historii gminy, przedsiębiorca zamierza przenieść tam siedzibę swojej firmy, która zajmuje się m.in. rewitalizacją torów kolejowych, zapowiada też, że będzie potrzebował ludzi do pracy. Ponadto jeden z inwestorów z Wołowa kupił teren, gdzie niegdyś funkcjonował POM, później firma Delta, i tworzy tam obecnie niedużą stocznię, która produkować będzie łodzie motorowodne oraz tzw. pływające domy. Powstanie tam także salon sprzedaży motorówek. Wcześniej firma ta działała na terenie Niderlandów i Włoch.

Dzisiaj samorząd ścinawski imponuje zgodnością działania, skutecznością oraz impetem, z jakim realizuje zadania infrastrukturalne. Na progu nowego roku warto zatem życzyć mieszkańcom gminy – poza tradycyjnymi życzeniami zdrowia, szczęścia i optymizmu – przede wszystkim cierpliwości w oczekiwaniu na zakończenie wielu trwających obecnie inwestycji – przede wszystkim kanalizacyjnych – których realizacja zapewne jest dla komfortu ich życia kłopotliwa i powoduje utrudnienia komunikacyjne, jednak wszystko dzieje się przecież dla dobra mieszkańców, więc warto trochę poczekać. Samorządowi życzymy dalej takiej ambicji, dynamiki pracy i konsekwencji w realizacji budżetowych planów oraz pozyskania następnego worka zewnętrznych dotacji finansowych.

S.G.