poniedziałek, 23 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Długołęka: Witajcie w naszej małej ojczyźnie

Ostatnie trzy lata to szereg zmian, w które angażowaliśmy się wszyscy, i które teraz cieszą każdego mieszkańca naszej gminy. To okres intensywnej pracy, której plony zbieramy każdego dnia. Dużo udało się nam zrobić, ale jeszcze wiele przed nami.

Jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji to modernizacja ulicy Wiejskiej – najczęściej uczęszczanej i newralgicznej arterii Długołęki. Teraz możemy bez obaw korzystać z niej czy to samochodem, czy pieszo dzięki nowej, szerokiej nawierzchni i obustronnym chodnikom. Właściciele okolicznych posesji mogą czuć się bezpieczniej dzięki nowej kanalizacji burzowej i rowom melioracyjnym skutecznie odprowadzającym wody opadowe w ciągu ulicy Wiejskiej.

Inwestycje komunikacyjne to nie tylko ukłon w stronę zmotoryzowanych, to również troska o pieszych i rowerzystów. Dla nich za ponad 2 mln zł zmodernizowaliśmy ścieżkę pieszo-rowerową Kamień – Długołęka. Teraz pokonywanie tego odcinka jest bezpieczne, ekologiczne i służy zdrowiu oraz rekreacji.

Pozostając przy ekologii i rekreacji – zrobiliśmy pierwszy, ale milowy krok do rewitalizacji parku w Szczodrem. Urokliwe ścieżki, trasy edukacyjne, przestronny plac zabaw, pomosty dla kajakarzy i wędkarzy, oświetlenie i monitoring. To miejsce nabiera nowego blasku, by stać się prawdziwą perełką naszej gminy!

Dzieci są dumą każdego rodzica. Naszą dumą jest to, że byliśmy w stanie zadbać o najmłodszych mieszkańców gminy, stawiając w ekspresowym tempie żłobek i przedszkole w Kiełczowie. To pierwsza na Dolnym Śląsku i największa konstrukcja typu modułowego w Polsce, za którą zostaliśmy uhonorowani prestiżowym tytułem „Budowy XXI w.” w ogólnopolskim konkursie. To dla nas zaszczyt, ale większą radość daje poczucie realizacji jednej z kluczowych potrzeb mieszkańców – opieki nad dziećmi.

Również nasi najmłodsi w Borowej zyskali komfortowe, nowoczesne i kolorowe warunki nauki przedszkolnej w nowym obiekcie oddanym do użytkowania w pierwszym kwartale 2020 roku. To przedszkole to miejsce przestronne, przyjazne dzieciom, z pięknym placem zabaw, monitorowane i w całości przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pozostając w Borowej, warto skorzystać z nowego ciągu pieszo-rowerowego, jaki zyskała ta malownicza miejscowość. Mieszkańcy, a w szczególności dzieci, mogą się teraz bezpiecznie przemieszczać wzdłuż ruchliwej, a jednocześnie uczęszczanej przez pieszych i rowerzystów ulicy Lipowej.

Kiełczów jest kolejnym beneficjentem starań o poprawę warunków życia w gminie. Tu zrealizowano długo oczekiwane inwestycje drogowe, jak na przykład modernizację ulicy Modrzewiowej. Teraz jest ona wyposażona w nową nawierzchnię z kostki betonowej, szerokie pobocza utwardzone kruszywem, kanalizację deszczową, odwodnienia i oświetlenie. Komfort i bezpieczeństwo w europejskim wydaniu! Podobny zakres prac został zrealizowany także na ulicy Lipowej. Ulica Rzeczna i część ulicy Platynowej natomiast zyskały tak kluczową w dzisiejszych czasach kanalizację sanitarną, która zaspokaja w sposób komfortowy i ekologiczny potrzeby mieszkańców.

Zieleń to aspekt, który jest bliski duszy każdego z nas. Dlatego objęliśmy specjalną troską park w Siedlcu, w którym wykonano kompleksowe zabiegi regeneracyjne blisko 120 drzew. By efekty można było podziwiać wygodnie – powstała nowa nawierzchnia parkowych ścieżek i świetlica, która zgodnie z duchem czasów zasilana jest zieloną energią z paneli fotowoltaicznych.

Zmiany to nie tylko nowe obiekty, to również naprawa tych istniejących, a wymagających właściwych decyzji. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Długołęce doczekał się fachowego remontu sal, szatni i toalet oraz systemu wentylacji i monitoringu. Zyskał bezpieczną i przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami windę oraz schludne i kolorowe wykończenie wszystkich pomieszczeń. W toku prac jest jeszcze budowa nowej sali gimnastycznej, ale na pewno warto być cierpliwym, by potem cieszyć się mistrzowskimi efektami.

Poczucie bezpieczeństwa to świadomość, że w razie potrzeby pomoc nadejdzie natychmiast. Dbają o nie strażacy z OSP, a my dbamy o nich! W Brzeziej Łące przy ulicy Młyńskiej powstała nowa, komfortowa i funkcjonalna remiza z garażem na dwa wozy. Taki obiekt zasługuje na nowoczesne wyposażenie, więc do dyspozycji strażaków został oddany zupełnie nowy wóz ratowniczo-gaśniczy, który będzie świetnym wsparciem ich pracy. Nowe pojazdy zasiliły również OSP w Szczodrem, Stępinie, Długołęce i Pasikurowicach, a wysokiej jakości sprzęt – wszystkie gminne jednostki.

Mieszkańcy Kątnej od dawna borykali się z poruszaniem się wzdłuż trasy, którą wielu kierowców podróżuje z Oleśnicy do Wrocławia. Teraz mogą przemieszczać się wygodnie i bezpiecznie dzięki nowemu chodnikowi, który powstał w ciągu tej drogi. W trakcie prac pozostaje fragment, który powstanie dzięki porozumieniu z powiatem wrocławskim razem z przebudową mostu.

Efektem dobrej współpracy na linii Długołęka – Wrocław jest również nowy chodnik w Wilczycach, który łączy nas bezpośrednio ze stolicą Dolnego Śląska, a zrealizowany został w części ze środków magistratu.

Każda gwiazda futbolu gdzieś zaczynała, kto wie kogo wychowa Godzieszowa… Na pewno doczekała się kompleksowej rewitalizacji boiska, która objęła nowe studnie głębinowe, profesjonalne nawodnienie, murawę, ławki i trybuny. W realizacji pozostają szatnie kontenerowe z pełnym węzłem sanitarnym – i to pewnie nie jest ostatni gwizdek.

Odjechaną atrakcją gminy, która jest w zaawansowanym stadium planowania, jest skatepark w Kiełczowie. Tu deskorolkarze, rolkarze i fani hulajnóg zyskają nowoczesną i trwałą infrastrukturę do trenowania popisowych ewolucji i doskonałej zabawy, a także oświetlenie i komfortową, małą architekturę.

Wszystkie inwestycje od początku kadencji w liczbach

INWESTYCJE DROGOWE

Wybudowano:

Drogi – 17 820,72 mb

Chodniki – 3620,83 mb

Ciągi pieszo-rowerowe – 1937,54 mb

Wartość inwestycji: 59 549 004,91 zł

Równanie dróg – 149 000,34 mb

Naprawa dróg – 100 000,42 mb

Naprawa poboczy dróg – 23 639,98 mb

Wartość inwestycji: 1 798 482,66 zł

INWESTYCJE OŚWIETLENIOWE

Oświetlono: 23 136,5 mb; 637 punktów

Wartość inwestycji: 3 800 000 zł

INWESTYCJE KUBATUROWE

5 nowych obiektów o powierzchni użytkowej 6945,88 m2

• Obecnie budowane są 3 inwestycje o łącznej powierzchni użytkowej 2707,30 m2

• Remonty (zróżnicowany zakres) wykonano w 25 istniejących obiektach gminnych. Obecnie prowadzone są remonty w 3 obiektach należących do Gminy Długołęka

• Zamontowano instalacje fotowoltaiczne na 5 obiektach. Obecnie wykonywany jest montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych na kolejnych 7 obiektach.

INWESTYCJE W EKOLOGIĘ

Wymiana starych pieców – 107 urządzeń

Wartość inwestycji: 1 453 754,80 zł

INWESTYCJE WODOCIĄGOWE

Modernizacja SUW Śliwice:

• Zwiększenie wydajności układu technologicznego z 85 m3/h do 130 m3/h

• Zwiększenie retencji wody w zbiornikach wody czystej z 450 m3 do ok. 600 m3

Modernizacja SUW Łosice:

• Zwiększenie wydajności układu technologicznego z 50 m3/h do 120 m3/h

• Zwiększenie retencji wody w zbiornikach wody czystej z 350 m3 do ok. 600 m3

Wartość łączna realizacji obydwu zadań: 9 707 160,02 zł

SIECI WODOCIĄGOWE

• Sieć wodociągowa 225 Siedlec – Bukowina (2,8 km) – 692 618 zł

• Sieć wodociągowa 315 mm PEHD Śliwice – 282 717 zł

• Sieć wodociągowa 160 Kiełczów – Mirków (2,4 km) – 386 843 zł

• Sieć wodociągowa 160 mm Januszkowice – Jaksonowice – 255 943 zł

Wartość łączna realizacji: 1 618 121 zł

INWESTYCJE KANALIZACYJNE

Podłączonych gospodarstw 1130

Łącznie 28 690 mb

Łączna wartość: 49 089 489 zł