sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czas na muzeum

Zapraszamy na kolejny tydzień w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
W programie spacer z wolontariuszami, zwiedzanie Panoramy Racławickiej oraz wiosenna śpiewajka.

Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach jakie czekają nas w najbliższych dniach powinny przynieść z sobą dużo frajdy, nowej wiedzy, muzealnej przygody…

19 marca – 31 grudnia 2019
Tadeusz Kościuszko w falerystyce

W 2019 r. przypadają 225. rocznica insurekcji kościuszkowskiej i 125. rocznica powstania „Panoramy Racławickiej”. Z tej okazji w holu Muzeum prezentowana będzie wystawa „Tadeusz Kościuszko w falerystyce”, stanowiąca fragment kolekcji „Ikonografia Kościuszkowska” znanego wrocławskiego kolekcjonera Krzysztofa Lachowicza, właściciela największego zbioru kościuszkianów w Polsce.

Zaprezentowanych zostanie ponad 650 odznak, medalików, żetonów, plakietek, zawieszek oraz innych znaków zaszczytnych okolicznościowych i pamiątkowych. Pokazane zostaną eksponaty z czasów zaborów oraz XX w., aż po aktualia z Polski, a także z Australii, Białorusi, Francji, Szwajcarii i USA. Są to znaki o charakterze patriotycznym, wojskowym, organizacyjnym, oświatowym, firmowym, sportowym i turystycznym. Upamiętniają one bohatera „Panoramy Racławickiej” – generała Tadeusza Kościuszkę. Utrwalił się on w świadomości narodu jako pierwszy w dziejach przywódca powstania, który poderwał Polaków do czynu zbrojnego, wskazując, że walka jest jedyną drogą do odzyskania niepodległości.
W ikonografii kościuszkowskiej falerystyka jest znaczącym działem, prezentującym tradycje upamiętniania osoby i działalności Tadeusza Kościuszki.
Miejsce: Panorama Racławicka

—————————————————————————

23.03, g. 12:00
Majolika europejska – opowieści kolekcjonera
Wykład prof. Wojciecha Kowalskiego w ramach cyklu „Piękne i użyteczne”

Omówione zostaną najbardziej interesujące przykłady majoliki pochodzące z różnych regionów Włoch oraz krajów zachodniej Europy. Prelegent podzieli się ze słuchaczami swoją wielką pasją, jaką jest kolekcjonowanie dawnej ceramiki, i zdradzi niejeden sekret związany z tym aspektem jego działalności.

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

23.03, g. 13:00
Spacer z wolontariuszami
Prowadzą: Maria Jonik, Aleksandra Wojtysiak, Aleksander Ilków, Adam Włodarczyk

Marcowy spacer z wolontariuszami toczył się będzie wokół tematu romantycznego pejzażu.
W nawiązaniu do fragmentu Króla Olch Johanna Wolfganga Goethego:
Czy widzisz, mój ojcze, tam tańczą wśród drzew.
Srebrne królewny, czy słyszysz ich śpiew?

Trasa:
— Caspar Johann Nepomuc Scheuren, Krajobraz nadreński z zamkiem i łodzią na rzece, 1846
— Szklanka, huta hrabiego Bouquoy, ok. 1820–1840
— Czarka z nakrywą, Ignatz Preissler, ok. 1730
— Joseph Anton Koch, Lodowiec Grindelwald, 1823
— Albert Emil Kirchner, Bazylika w Castello San Pietro w Weronie, 1845

Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

24.03, g. 11:00
Adam Marczyński. Konkret, zniszczenie, ruch
Wykład Justyny Oleksy w ramach cyklu „
Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu”

Od iluzji do konstrukcji. Intelekt, spontaniczność, harmonie koloru. Przyjrzymy się drodze twórczej Adama Marczyńskiego – malarza, grafika, twórcy scenografii i ilustracji książkowych, profesora akademickiego związanego zarówno z pierwszą, jak i drugą Grupą Krakowską – ze szczególnym uwzględnieniem prac prezentowanych w Pawilonie Czterech Kopuł. Od eksperymentów z kubizmem, przez zwrot ku abstrakcji i organiczności, po związki z kinetyzmem – gdy oddaje się pole działania widzowi, który przez swoją fizyczną ingerencję może zmieniać wygląd dzieła.

Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

24.03, g. 13:15
Zwiedzanie z przymrużeniem oka – dla Pań i Panów
Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Podczas tego niecodziennego zwiedzania Izabela Trembałowicz-Chęć przybliży ciekawostki związane z powstawaniem Panoramy Racławickiej, opowie o przygotowaniach do realizacji, technice malowania i trudnościach, z jakimi borykali się twórcy dzieła. Zwiedzający dowiedzą się więcej o samych artystach, a także poznają anegdoty o ich życiu, twórczości oraz współpracy przy malowaniu pierwszej polskiej panoramy.

Wstęp z biletem za 20 zł
Zapisy: tel. 71 344 23 44
Miejsce: Panorama Racławicka

Wydarzenia dla dzieci:

24.03, g. 11:15
Zwiedzanie z lekkim zawrotem głowy
Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Po krótkim wstępie w Małej Rotundzie dzieci wraz z rodzicami obejrzą ogromnych rozmiarów obraz w Panoramie Racławickiej. Nie będzie to zwykłe zwiedzanie, ale prawdziwa przygoda. Oprócz wysłuchania opowieści o powstawaniu dzieła i jego dokładnego obejrzenia, dzieci w drużynach rozwiążą zadania ukryte w kolorowych kopertach. Na koniec odbędzie się zabawa plastyczna pt. Szukamy następców Mistrzów.

Wstęp z biletem za 15 zł
Zapisy: tel. 71 344 23 44
Miejsce: Panorama Racławicka

24.03, g. 10:30, 12:30
Zapach czystości
Warsztaty rodzinne na wystawie stałej „Cudo-Twórcy” w ramach cyklu „Zmysły i zamysły” dla dzieci w wieku 3–5 lat (g. 10:30) oraz dla dzieci w wieku 6–12 lat (g. 12:30)
Prowadzenie: Barbara Przerwa

Jak pachnie czystość? Mydłem, proszkiem do prania czy perfumami? Czy może jest to aromat kwiatów albo słodyczy? Zapraszamy do zabawy w poszukiwanie na wystawie „Cudo–Twórcy” eksponatów związanych z higieną w dawnych domach. Pomocą będą zagadki o pralkach, tarkach i mydelniczkach oraz puzzle z dzbankami, misami i flakonikami.

Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. (71) 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


24.03, g. 12:00
Śpiewajka wiosenna
Rodzinne warsztaty muzyczne dla rodziców i dzieci w wieku 3–8 lat w ramach cyklu „ETNO w południe”
Prowadzenie: Marta Derejczyk

Kolejne z cyklu comiesięcznych muzycznych spotkań dla młodszych i starszych, na których można poznać i wspólnie pośpiewać stare piosenki, wykonywane kiedyś dla dzieci lub przez dzieci. Do uczestnictwa w zajęciach nie są konieczne żadne umiejętności, w tym umiejętność czytania literek czy nut, chętni mogą natomiast przybyć z własnymi instrumentami.

Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. 71 344 33 13 lub edukacja@muzeumetnograficzne.pl
Miejsce: Muzeum Etnograficzne