czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ziębice: Anioły z Kolorado

Tegoroczne Dni Ziębic wypełniło szereg atrakcji sportowych i kulturalnych. Odbyła się też wyjątkowa sesja Rady Miejskiej z udziałem gości z amerykańskiego Brighton.

Pierwsze atrakcje związane ze świętem miasta odbyły się kilka dni przed oficjalnym otwarciem Dni Ziębic. Między innymi zorganizowana została kolejna edycja sportowej imprezy „Cała Polska Biega”. Było 16 konkurencji lekkoatletycznych, w których wzięło udział ponad 130 uczestników.

Sportowo i rekreacyjnie było również w pierwszą niedzielę czerwca. Tego dnia wyruszył 21. Rekreacyjny Rajd Rowerowy śladem Księstwa Ziębickiego i cysterskich zabytków. Trasa prowadziła przez Skalice, Jasienicę, Bożnowice i Nowinę. Dłuższy odpoczynek był przy opactwie cysterskim w Henrykowie. Quiz wiedzy o obecności cystersów przygotował dyrektor Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, Jarosław Żurawski. Warto dodać, że podczas Dni Ziębic wstęp do jedynego tego rodzaju muzeum w naszym kraju był bezpłatny.

Bonnie i Steve Simcox z Brighton Sister Cities otrzymali tytuły Honorowych Obywateli Ziębic.
Gratulacje przyjaciołom z Ameryki przekazali m.in. Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic,
i Agata Sobków, przewodnicząca Rady Miejskiej Fot. Tomasz Miarecki

W tym roku na Dni Ziębic – na zaproszenie władz miasta oraz Ziębickiego Stowarzyszenia Janine – przyjechała również liczna reprezentacja mieszkańców siostrzanego miasta Brighton w amerykańskim stanie Kolorado, reprezentujących organizację Brighton Sister Cities. Główne uroczystości związane z pobytem amerykańskich gości odbyły się podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej.

Rozpoczynając sesję Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic, przypomniał historię współpracy pomiędzy Brighton i Ziębicami, która rozpoczęła się w 1995 roku.

– Już dwa lata temu umawialiśmy się na obchody 25-lecia naszej współpracy z siostrzanym Brighton. Niestety, pandemia wiele rzeczy pokrzyżowała. Na szczęście spotykamy się dzisiaj i bardzo się z tego cieszę – mówił burmistrz Ziębic.

Przypominając historię wzajemnych relacji z organizacją Brighton Sister Cities, włodarz Ziębic mówił między innymi o wieloletniej wymianie młodzieży i pomocy, jakiej w ostatnich miesiącach mieszkańcy Brighton udzielają uchodźcom z Ukrainy, którzy trafili do Ziębic i okolicznych miejscowości. Również podczas uroczystej sesji goście z USA przekazali kolejne pieniądze na wsparcie uchodźców.

Podczas uroczystej sesji Bonnie i Steve Simcox z Brighton Sister Cities otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Ziębic.

– To podziękowanie za pracę, którą te osoby wkładają szczególnie w pomoc w wymianie młodzieży. To działanie nie do przecenienia – mówił Mariusz Szpilarewicz.

Agata Sobków, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ziębicach, powiedziała – odwołując się do słów Jose Saramago – że wszyscy przyjaciele z Brighton to „anioły bez skrzydeł”.

– Ludzie bowiem to anioły bez skrzydeł, i to jest właśnie takie piękne, urodzić się bez skrzydeł i wyhodować je sobie, nasz umysł już to potrafi, a jeśli on potrafi, to i my potrafimy – cytowała portugalskiego pisarza Agata Sobków.

Dni Ziębic to oczywiście również szereg koncertów, towarzyskich spotkań, imprez dla dzieci. Było znakomicie.

Podczas Dni Ziębic można było bezpłatnie odwiedzić niezwykłe Muzeum Sprzętu Gospodarstwa
Domowego. Zainteresowanych oprowadzał m.in. Przemysław Talik Fot. Tomasz Miarecki

mnm