niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wisznia Mała: Dobrze tu żyć!

Dogodne położenie graniczącej od południa z Wrocławiem, a od północy z Trzebnicą gminy Wisznia Mała sprzyja rozwojowi gospodarczemu i mieszkalnictwa. Atutem jest też droga krajowa nr 5 Wrocław – Poznań, Autostradowa Obwodnica Wrocławia i droga ekspresowa S5, której budowa wreszcie ruszyła po latach przepychanek, planowania i politycznych zaniechań. Trasa ta z całą pewnością zdynamizuje rozwój gospodarczy terenów wokół niej położonych, na co liczy również wiszeński samorząd, ale do końca budowy jeszcze daleko, a problemów co niemiara.

Przez gminę Wisznia Mała przebiegają linie kolejowe z Wrocławia do Poznania i Trzebnicy, regularnie kursują busy i autobusy usprawniające transport głównie w kierunku Wrocławia i nieźle działa system komunikacji wewnętrznej między miejscowościami gminy. Wszystko to ma wpływ na to, że Wisznia Mała jest jedną z lepiej skomunikowanych gmin na Dolnym Śląsku, a będzie jeszcze lepiej, gdy zostanie zakończona budowa odcinka trasy szybkiego ruchu S5 (nowa trasa ekspresowa S5 na terenie województwa dolnośląskiego będzie miała 48 km i ma być gotowa do końca 2017 roku). Samorząd Wiszni Małej cieszył się, że po wielu latach budowa trasy ruszyła, ale jak to często w życiu bywa, pojawiły się problemy, jak do tej pory nierozwiązane.

– Niestety, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dąży do ograniczenia liczby ekranów akustycznych, które będą ochraniać nas przed hałasem związanym z przyszłym ruchem na trasie, a my na takie rozwiązanie nie możemy się zgodzić i naszej zgody na to nie będzie – mówi Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała. – Będziemy protestować aż do skutku i za ten obywatelski sprzeciw i determinację w dążeniu do celu dziękuję całej naszej społeczności.

Z centrum Wrocławia do centrum gminy Wisznia Mała jest zupełnie niedaleko, ale w ostatnich latach dojechać do gminy – z powodu coraz większego ruchu pojazdów – było czasami niełatwo. Nowy odcinek trasy S5 na pewno zmieni tę sytuację na lepszą. Z drugiej jednak strony nie można budować głupio, bez wyobraźni i poszanowania ludzi, bowiem to zawsze wychodzi bokiem i budzi zrozumiały opór. Cóż z tego, że kierowcy będą mogli szybciej i bezpieczniej jeździć, skoro mieszkającym wokół szosy ludziom zrobi się z życia trudne do wytrzymania piekło, skutkujące różnymi schorzeniami związanymi z nadmiernym hałasem.

Na to społeczność gminy Wisznia Mała na pewno sobie nie zasłużyła i trzeba wspierać ją w uzasadnionych protestach. Tym bardziej, że gmina jest już od wielu lat świetnym i pracowitym domem dla ludzi oddanych aktywności sportowej i kulturalnej, a na swoje miejsce do życia wybrali ją także ci, którzy uciekli przed aglomeracyjnym rabanem. Położona jest w obrębie Kocich Gór, charakteryzujących się bogactwem przyrody i różnorodnością form ukształtowania terenu, a nowych mieszkańców przyciąga do niej także szereg udogodnień, na które w mieście często liczyć nie mogą. W gminie są przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, a jej władze podejmują coraz to nowsze wyzwania usprawniające system oświaty. Gmina Wisznia Mała jest miejscem dobrego wypoczynku, warto wybrać się do położonej nad wodą wśród lasów i wzgórz karczmy „Miłocin”, odwiedzić bogate w księgozbiory gminne biblioteki lub wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych organizowanych przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. W gminie działają: zespół folklorystyczny „Szymanowianie”, grupa muzyczna „Miklos” i Jednostka Strzelecka nr 3003 Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Warto też podkreślić, że gminę można zwiedzać z kijkami, uprawiając nordic walking pod okiem trenerów, uprawiać sport na licznych boiskach i w salach sportowych. Jest na jej terenie wiele szlaków rowerowych, którymi można dojechać do ciekawych zabytków architektury (24 są wpisane do rejestru zabytków). W Rakowie są pola golfowe „TOYA Golf”, w Krzyżanowicach i Rakowie szkółki jeździeckie, a w Szymanowie lotnisko Aeroklubu Wrocławskiego, gdzie można podnieść sobie poziom adrenaliny we krwi, latając szybowcem i na motolotni lub skacząc ze spadochronem.

HS

 

Gmina Wisznia Mała liczy sobie dobrze ponad 9 tysięcy mieszkańców i ma 16 sołectw (powierzchnia gminy 103,33 km kw.). W stolicy gminy – Wiszni Małej – mieszka około 800 mieszkańców. Na terenie gminy działa ponad 900 podmiotów gospodarczych. Dróg gminnych jest około 200 km. Działa Zespół Szkół w Szewcach (gimnazjum, szkoła podstawowa i przedszkole) i Zespół Szkół w Krynicznie (gimnazjum i szkoła podstawowa) oraz SP w Wiszni Małej (z punktem przedszkolnym w Ligocie Pięknej) i SP w Psarach. Razem nauczycieli jest okokoło 100, a uczniów około 700. Hale sportowe znajdują się przy dwóch zespołach szkół, a przedszkole w Strzeszowie dysponuje niedużą salą gimnastyczną. Są też: „orlik” z dużym boiskiem do piłki nożnej w Krzyżanowicach, boisko wraz z siłownią zewnętrzną w Szewcach, wielofunkcyjne boisko w Psarach, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej w Krynicznie wraz z placem zabaw i boisko do gry w koszykówkę, przebudowywane jest boisko w Malinie, w Ligocie Pięknej pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej i boisko do gry w siatkówkę, w Wiszni Małej pełnowymiarowe boisko z trybunami, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej w Piotrowiczkach i boisko do siatkówki, w Strzeszowie boisko do piłki nożnej, w Ozorowicach pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej i boisko do siatkówki, w Szewcach boisko do piłki nożnej. Prawie w każdym sołectwie są świetlice wiejskie. Tegoroczny budżet gminy wynosi 37 mln zł.