piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Twardogóra: Dziękując za chleb

Od przemarszu z twardogórskiego rynku na plac OSP przy ul. Kopernika rozpoczęły się 5 września dożynki powiatowo-gminne w Twardogórze, a w korowodzie prowadzonym przez orkiestrę dętą i starostów dożynek – Jolantę i Marka Rusinków – przemaszerowali przedstawiciele gmin powiatu oleśnickiego, sołectw, ogródków działkowych, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Twardogóra.

Polową mszę świętą celebrował ksiądz Ryszard Jeleń, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze przy koncelebrze ks. Sylwestra Krzywańskiego, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Grabownie Wielkim, ks. Władysława Ozimka, proboszcza parafii pw. św. Jana Apostoła w Oleśnicy i ks. Mirosława Porucznika, proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Goszczu, który wygłosił okolicznościowe kazanie. – Zdajemy sobie sprawę, jak ciężka jest wasza praca – mówił m.in. ks. Ryszard Jeleń. – Wszyscy z niej korzystamy, spożywając chleb codzienny i dlatego chcemy się włączyć w wasze dziękczynienie. Na wielkich terenach naszej ojczystej ziemi dobiegły końca żniwa, a w spichlerzach i magazynach zgromadziliśmy zapasy ziarna. Gospodynie domów i piekarze przygotowywać będą pachnące chleby, a bochen chleba to owoc ziemi i historia pracy ludzkich rąk. Prosimy, aby tego chleba nikomu nie zabrakło.

– Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za tegoroczne plony i sami wiemy, że nie były to łatwe żniwa – podkreślił podczas kazania ks. Mirosław Porucznik. – Susza sprawiła, że wiele upraw wyschło i wiele dóbr nie osiągnęło właściwej dojrzałości, choć trudziliście się, aby to, co jest możliwe, zebrać z pól.

Uczestników Święta Plonów powitali gospodarze dożynek – starosta oleśnicki Wojciech Kociński i burmistrz Twardogóry Zbigniew Potyrała, a wśród znamienitych gości byli m.in.: wicewojewoda dolnośląska Joanna Bronowicka, senator RP Jarosław Duda, dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych UMWD Stanisław Czajka, posłowie, włodarze gmin powiatu oleśnickiego i przedstawiciele organizacji rolniczych.

– Święto dzisiejsze jest dla wszystkich żyjących z pracy na roli – powiedział burmistrz Zbigniew Potyrała. – Słowa pieśni religijnej mówią: „Jak ten kłos, co łączy złote ziarna, tak niech miłość złączy nas ofiarna”, a powinna nas łączyć nie tylko miłość, ale także odpowiedzialność za rodzinę, zakład pracy, za region i naszą wspaniałą ojczyznę – Polskę. Drodzy rolnicy, sadownicy, działkowcy i pszczelarze, ten rok był dla was wyjątkowo ciężki, bowiem susza spowodowała ogromne straty. Ale mimo tego opatrzność była na tyle hojna, że ziemia urodziła – chociaż zmniejszone – plony, które będą nam służyć. Kłaniam się wam za to nisko i z wielkim szacunkiem.

Burmistrz Potyrała podziękował również straży pożarnej za ofiarny udział w akcjach ratowniczych zakładów Ilpei, a przedstawiciele firmy wręczyli cztery radiotelefony prezesowi zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Twardogórze Wojciechowi Maślakowi oraz Sławomirowi Pieprzykowi, komendantowi gminnemu ochrony przeciwpożarowej w Twardogórze. Starosta Wojciech Kociński wręczył rolnikom z powiatu oleśnickiego odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, które otrzymali: Henryk Drozd z Nieciszowa, Krzysztof Ambroży z Bierutowa, Józef Czyżewski ze Strzelec, Andrzej Włusek z Łuczyny, Sławomir Sobolewski z Miłowic, Krzysztof Przybyłek z Oskiej Piły i Franciszek Drozd z Niwek Książęcych.

Za najpiękniejszy wieniec uznano dzieło z Chełstowa, a dobrą zabawę rozpoczęły występy kapel ludowych Radzowiczanie i Czerwona Kalina oraz zespołów Camasutra i After Party. A na koniec tańce przy muzyce zespołu Chwalisz Band.

H.S.