sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe w Oławie: Ekologia to oszczędność

Rozmowa ze Zdzisławem Brezdeniem, starostą oławskim

– „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy” ma honor i przyjemność bycia patronem medialnym październikowych targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu i Międzynarodowego Kongresu Smart Metropolia w Gdańsku.

– A Powiat Oławski realizuje swoją sztandarową inwestycję – budowę Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych, prace są już zaawansowane w 30 procentach i podejście ekologiczne w tym przedsięwzięciu ma niemałe znaczenie. Generalnie do spraw i problemów ekologicznych Powiat Oławski przykłada bardzo duże znaczenie, i to nie tylko w zakresie wykorzystania naszych obiektów, ale również propagując idee związane z ochroną środowiska naturalnego. Warto także podkreślić, że w roku ubiegłym organizowaliśmy konferencję dotyczące odnawialnych źródeł energii i braliśmy udział w projekcie związanym z analizą możliwości budowy biogazowi na terenie powiatu oławskiego, przy wykorzystaniu zasobów roślinnych będących tutaj do dyspozycji. Krótko mówiąc – biorąc pod uwagę zadania stojące przed naszym Powiatem – dbamy o to, aby obiekty, w których funkcjonują nasze placówki, były obiektami zużywającymi jak najmniejszą ilość energii. Termomodernizacji poddaliśmy wszystkie nasze szkoły, wprowadziliśmy system monitorowania zużycia energii i przymierzamy się do tego, aby go zautomatyzować.

Czyli nie tylko ekologia, ale zarazem oszczędność

– …bo jedno z drugim się ściśle wiąże. Ale wracając do Centrum, to obiekt, który będzie – z różnych względów – służył dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, chcemy wybudować jako budynek pasywny, lecz czy nam się to uda, jeszcze nie wiemy. Takie jest założenie i dopiero po zakończeniu zadania i po audycie będziemy wiedzieli to na sto procent. Niemniej jednak mogę już dzisiaj powiedzieć, iż na pewno będzie to budynek zużywający niewielką ilość energii.

Zatem teraz trzeba trochę więcej wydać, a dopiero po zakończeniu zadania pojawią się oszczędności.

– Wprawdzie zwrot nakładów nie nastąpi zbyt szybko, niemniej jednak wydaje nam się, że tak trzeba postępować i budować w sposób niskoenergetyczny. Dzięki takim rozwiązaniom jak np. pompa ciepła czy gruntowy wymiennik ciepła i poprzez rekuperatory będziemy starali się zużywać jak najmniej energii, zapewniając jednocześnie pełen komfort pracy uczniom i nauczycielom.

Ludzkość dzisiaj walczy o przetrwanie m.in. z efektem cieplarnianym i ze wszystkimi naruszeniami naturalnego środowiska. Ekologia jest nie tylko modą, ale batalia o czyste powietrze, ziemię i wodę stała się koniecznością. Także papież Franciszek pisał o tym ostatnio w swej encyklice „Laudato si”. Świat się niebezpiecznie ociepla, lody na Grenlandii topnieją i grozi nam to, co się stało kiedyś z dinozaurami.

– Nie widzę tego tak dramatycznie jak pan. Oczywiście, zmiany klimatyczne nieuchronnie następują, ale nie tylko człowiek jest temu winien, bowiem na pewne zachodzące na naszej planecie zmiany wpływu raczej wielkiego nie mamy. Ale z drugiej strony, na swoim podwórku warto działać proekologicznie i Powiat Oławski stara się to robić w miarę swoich możliwości.

Rozmawiał Sławomir Grymin