czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Prusice: Gmina na topie

Rozmowa z Igorem Bandrowiczem, burmistrzem Prusic

W Prusicach chyba się już trochę przyzwyczailiście do wyróżnień i spektakularnych osiągnięć w rankingach i konkursach na najlepsze polskie gminy i samorządy. Osiągnięcia nie biorą się jednak z niczego i trzeba się nieźle napracować, aby być w krajowej czołówce. Warto podkreślić, że w tegorocznym ogólnopolskim rankingu „Rzeczpospolitej” wyróżniającym najgospodarniejsze samorządy, w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Prusice na 903 gminy zajęły 45. lokatę w Polsce i dziewiątą na Dolnym Śląsku. Ponadto zajęliście 48. miejsce w kraju (czwarte na Dolnym Śląsku) w rankingu Europejski Samorząd tejże gazety, wyróżniającym gminy najlepiej pozyskujące i wydające unijne środki finansowe, i 7. pozycję w kraju (drugą na Dolnym Śląsku) w rankingu Innowacyjny Samorząd, honorującym najnowocześniej zarządzane i rozwijające się gminy. Po raz pierwszy w historii byliście wyróżnieni w jednym roku we wszystkich rankingach „Rzepy” i po raz pierwszy wyróżniono Prusice w rankingu Innowacyjny Samorząd.

– Cieszymy się z tych wyróżnień, tym bardziej że rankingi „Rzeczpospolitej” są bardzo opiniotwórcze i miarodajne, nie mają barw politycznych, a dane do nich pochodzą z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Nowoczesne zarządzanie gminą i innowacyjność to jeden z naszych priorytetów i fajnie, że program Polska Cyfrowa, który wdrażamy wraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji także sięgnął właśnie naszej gminy. Projekty staramy się realizować z duchem innowacyjności, a mamy ich dzisiaj na tapecie kilka – m.in. jest to projekt budowy internetowej sieci szerokopasmowej, do którego uzyskaliśmy stuprocentowe dofinansowanie. Zatem sieć budujemy, a 160 beneficjentów z naszej gminy otrzyma darmowy internet na pięć lat. Dysponujemy także monitoringiem miejsc najbardziej atrakcyjnych turystycznie w naszej gminie, co ma kapitalne znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko turystów i realizujemy projekty miękkie dotyczące np. nowoczesnych technik rozwiązywania problemów administracyjnych.

Dla Prusic niezmiernie ważną sprawą – i to nie tylko pod względem ekonomicznym i inwestycyjnym – jest trasa szybkiego ruchu…

– …i gdy powstanie już ten odcinek trasy S5, to Prusice bez wątpienia staną się niezmiernie atrakcyjnym miejscem nie tylko do inwestowania, ale również pod względem osadniczym. Już rozmawiamy z Agencją Nieruchomości Rolnych i właścicielami ziemi wokół dwóch naszych węzłów autostradowych, aby przygotować te tereny pod strefę aktywności gospodarczej oraz pod budowę domków jednorodzinnych. Warto też podkreślić, że dzisiaj ceny nieruchomości na terenie naszej gminy nie są jeszcze zbyt wysokie w porównaniu do cen działek w Trzebnicy czy Wiszni Małej, ale to się może zmienić diametralnie po wybudowaniu trasy szybkiego ruchu S5 pod koniec roku 2017.

Wtedy też zdynamizuje się jeszcze bardziej rozwój gminy Prusice…

– Bardzo na to liczymy i chcemy być do tego dobrze przygotowani.

Rozmawiał Sławomir Grymin