czwartek, 13 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ślężański Park Krajobrazowy laureatem prestiżowej nagrody. Złota Pinezka od Google

W tegorocznym plebiscycie Map Google, w 15. rocznicę istnienia aplikacji w ramach zorganizowanego przez siebie konkursu na najlepsze atrakcje turystyczne w Polsce, firma ta nagrodziła Złotą Pinezką Ślężański Park Krajobrazowy obejmujący masywy gór Ślęży i Raduni, pasma Wzgórz Oleszeńskich i Kiełczyńskich oraz Jańską Górę. Park ten utworzono w 1988 roku celem zachowania środowiska przyrodniczo-krajobrazowego Masywu Ślęży, jego wartości kulturowych i historycznych.

Warto podkreślić, że google’owska Złota Pinezka dla Ślężańskiego Parku Krajobrazowego jest jednocześnie nagrodą dla Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych kierowanego przez dyrektora Piotra Śniguckiego. Wyróżnieniem tym cenniejszym, że przyznawanym na podstawie opinii użytkowników tej aplikacji z kraju i zagranicy.

– Złote Pinezki są wyróżnieniami dla najbardziej docenianych przez użytkowników aplikacji atrakcji turystycznych w kraju, a nasz malowniczy Ślężański Park Krajobrazowy znalazł się w gronie laureatów, pięciu wyjątkowych polskich parków krajobrazowych i jako jeden z dwóch parków otrzymał bardzo wysoką średnią ocenę turystów, aż 4,8 w pięciopunktowej skali – podkreśla dyr. Piotr Śnigucki.

W kategorii parków krajobrazowych w tym roku – poza Ślężańskim Parkiem Krajobrazowym – Złote Pinezki Map Google otrzymały: Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie), Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie), Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie) i Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie).

Laureaci konkursu to wyjątkowe pod względem przyrodniczym, a także historyczno-kulturowym, miejsca doceniane przez użytkowników Map Google odwiedzających parki i chętnie dzielących się swoimi wrażeniami. Wspaniała natura, bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków turystycznych zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i amatorów rowerowych wycieczek, oraz dostępna infrastruktura są tylko niektórymi zaletami parków dostrzeżonymi przez użytkowników google’owskiej aplikacji. A w przyznawaniu wyróżnień oceniane są również: zagospodarowanie turystyczne, dostępność informacji w internecie, dokładność map i atrakcje dla odwiedzających parki krajobrazowe. W klasyfikacji bierze się pod uwagę także liczbę informacji i zdjęć umieszczanych w internecie przez odwiedzających parki.

Dla Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych nagroda Złotej Pinezki jest wyjątkowym wyróżnieniem i najbardziej przekonywającym dowodem na to, że tereny Ślężańskiego Parku Krajobrazowego przyciągają każdego roku rzeszę turystów doceniających jego walory przyrodnicze i krajobrazowe.

– Statuetka Złotej Pinezki Map Google w 2022 roku jest owocem nie tylko pracy DZPK, ale także działalności innych instytucji, takich jak Lasy Państwowe, oraz zaangażowania samorządów gmin, na terenie których leży Ślężański Park Krajobrazowy – mówi dyrektor Piotr Śnigucki. – Mam też nadzieję, a w zasadzie jestem przekonany o tym, że nagroda ta przyczyni się także do jeszcze większego rozpropagowania walorów i piękna tego parku w całej Polsce i daleko poza jej granicami, będąc kapitalnym bodźcem do odwiedzania go przez jeszcze większą liczbę turystów.

S.G.

www.dzpk.pl