piątek, 26 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Ratujmy lemury katta

Od 2016 roku ratujemy razem z Wami lemury katta. Dziękujemy! Dlaczego warto przekazać swój 1% podatku na ochronę lemurów katta na Madagaskarze wspieraną przez ZOO Wrocław oraz Fundację ZOO Wrocław Dodo?

Lemur katta to chyba najbardziej znany gatunek z rodziny lemurowatych. Jak pozostali przedstawiciele tej rodziny, jest gatunkiem endemicznym występującym jedynie na Madagaskarze! W ostatnich latach populacja lemurów katta na Madagaskarze spadła o ponad 97 proc.! Najnowsze badania wykazały, że żyje ich w naturze tylko około 2500 sztuk. To mniej niż we wszystkich ogrodach zoologicznych na świecie! Jest to tym bardziej szokujące, że do niedawna lemury katta uważane były za jedne z najpospolitszych lemurów. Powodem tak wielkiego spadku liczebności populacji jest niekontrolowany rozwój rolnictwa, kłusownictwo i handel dzikimi zwierzętami na Madagaskarze. Nierzadko lemury wyłapywane są i pokazywane na targach, przy drogach – jako atrakcja turystyczna. Nie płaćmy za takie usługi podczas naszych podróży do egzotycznych krajów! Właśnie zapotrzebowanie na takie zdjęcia wzmaga nielegalny handel lemurami i przyczynia się realnie do wymierania tego gatunku!

Organizacja Lemur Rescue Center ONG Reniala na Madagaskarze zajmuje się ratowaniem i rehabilitowaniem tych niesamowitych zwierząt.

Lemur katta jest stosunkowo dużym lemurem, waży ponad 2 kg, długość jego ciała dochodzi do 46 cm, a najbardziej charakterystyczny jest prążkowany czarno-biały, puszysty ogon, który może mierzyć nawet do 63 cm. Ciekawostką jest, że ogon zawsze zakończony jest czarnym prążkiem. Liczba prążków na ogonie waha się od 12 do 13 białych i 13 do 14 czarnych. Ogon, który jest dłuższy od reszty ciała, pomaga w zachowaniu równowagi, ale też komunikowaniu się w grupie.

Lemury katta są zwierzętami o bardzo rozwiniętej strukturze socjalnej. Żyją w grupach dochodzących do 30 osobników. Grupami przewodzą samice. Lemury mają bardzo rozwiniętą wokalizację, donośnymi odgłosami porozumiewają się oraz ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

Ich skomplikowana struktura socjalna powoduje, że w ośrodkach rehabilitacji muszą przejść długą drogę, aby nie tylko wyleczyć się z chorób i niedożywienia, ale również nawiązać interakcje z innymi osobnikami.

Od wielu lat ZOO Wrocław oraz Fundacja ZOO Wrocław Dodo wspiera Organizację Lemur Rescue Center ONG Reniala na Madagaskarze. Centrum to przez największą od 40 lat suszę na Madagaskarze pełne jest podopiecznych w potrzebie – skonfiskowanych lub poparzonych podczas wypalania traw lemurów – i znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Lemury w Centrum Reniala pod okiem specjalistów dochodzą do zdrowia i są wypuszczane z powrotem do natury. Ponadto prowadzona tu jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna dla dzieci i dorosłych, informująca o głównych zagrożeniach dla lemurów katta, które dziesiątkują ich populację: kłusownictwie, handlu lemurami czy utratą przez te zwierzęta naturalnych siedlisk.

Każdy może odwiedzić we wrocławskim zoo stado lemurów katta, które liczy 17 osobników. Każdy też może mieć realny wpływ na to, co dzieje się z naszą planetą.

Wystarczy, że w deklaracji podatkowej (PIT) wpiszesz KRS Fundacji ZOO Wrocław Dodo:

0000623492

Fundacja ZOO Wrocław Dodo dzięki Twojemu 1% będzie mogła dalej walczyć

o przetrwanie lemurów katta na Madagaskarze!

Pomóżmy lemurom przetrwać w naturze!

Przyłącz się do nas!

Razem możemy więcej!