piątek, 26 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Radwanice: Sukcesy wsparte optymizmem

Gmina ta rozwija się w myśl strategii zrównoważonego rozwoju i rozwija się ze wszech miar dobrze, czego najlepszym dowodem jest zwyżkujące osadnictwo. Ten, kto wie, jak pracuje miejscowy samorząd, nie powinien dziwić się jego sukcesom. Konsekwentna realizacja planów i inwestycji, dobry poziom pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych, zgodna współpraca władz z jej radą oraz świetne skomunikowanie z większymi aglomeracjami – to tylko niektóre atuty gminy Radwanice.

Dla gminy Radwanice, będącej częścią powiatu polkowickiego, rok 2022 był czasem niezmiernie pracowitym i ciekawym.

Z gospodarką gminy OK

– Kryzys wywołany wojną w Ukrainie, nie wpływa na szczęście na pogorszenie sytuacji ekonomicznej naszej gminy – mówi wójt Paweł Piwko. – Inflacja nie dotknęła nas dotkliwie i pod względem gospodarczym gmina Radwanice wygląda bardzo dobrze. Powiedziałbym wręcz, iż – jeśli chodzi o realizację inwestycji – rok 2022 jest dla naszego samorządu jednym z lepszych lat w tej kadencji. Tych zadań z roku na rok przybywa nam coraz więcej, co nas bardzo cieszy. Zatem pomimo różnych negatywnych informacji w mediach, dotyczących kryzysu gospodarczego i inflacji, nasz samorząd tego nie odczuwa. Pracujemy solidnie i zadania inwestycyjne zaplanowane na rok 2022 sukcesywnie realizujemy. Przygotowaliśmy już projekt budżetu na rok 2023, który pod względem wydatków inwestycyjnych wygląda optymistycznie, także dlatego, że nakłady inwestycyjne są większe niż wydatki bieżące.

Budżet proinwestycyjny

W budżecie gminy Radwanice na przyszły rok całkowita kwota wydatków zaplanowana jest na 50 mln zł, z czego aż 30 mln zł przeznaczone będzie na inwestycje.

– Sądzę, bez fałszywej skromności, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca mamy jeden z najlepszych budżetów inwestycyjnych w kraju – uśmiecha się wójt Paweł Piwko. – Nasz budżet na rok 2023 nazwałbym budżetem wielozadaniowym, w dużej mierze skierowanym na budowę dróg. Mamy już zaplanowane budowy nowych dziesięciu dróg, które będą ściśle związane z kolejnymi terenami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową. Oczywiście będziemy także przebudowywać drogi już istniejące, tam, gdzie tereny są już zamieszkane. Ponadto jednym z priorytetów będzie zakończenie jednej z najważniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie inwestycji w ostatnich latach – budowy nowego domu kultury wraz z salą kinową w Radwanicach. W pierwszym półroczu zamierzamy ukończyć to zadanie i je odebrać. Potrzebną inwestycją będzie również budowa w centrum stolicy gminy dużego parkingu z funkcją targowiska. Poza tym zajmiemy się wieloma inwestycjami związanymi m.in. z budową sieci kanalizacyjno-wodociągowej, co jest niezbędne przy uruchamianiu nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową. Została nam też ostatnia z większych miejscowości do skanalizowania – Buczyna. Generalnie rzecz biorąc, to uważam, że budżet powinien być tak skonstruowany, by zadowalał w jak największym stopniu potrzeby jak największej liczby mieszkańców. Na ich rzecz pracuje samorząd i sądzę, że czasem nie jest dobrze, aby skupiać się na realizacji tylko jednej inwestycji. Zatem gdy mamy możliwości i odpowiedni potencjał, warto dywersyfikować sferę inwestycyjną. Dlatego też, obok budowy dróg, budujemy też dom kultury, a oczekiwanym i pożytecznym przedsięwzięciem będzie budowa kładki pieszo-rowerowej przez rzekę Szprotawę, która połączy część południową z częścią północną gminy, na co dostaliśmy dofinansowanie. A ponadto zadania kanalizacyjno-wodociągowe, bowiem nie da się rozwijać gminy bez zabezpieczenia podstawowych potrzeb cywilizacyjnych. Jeśli ludzie nie będą mieli doprowadzonej wody i możliwości odprowadzenia ścieków, to choćbyśmy bardzo chcieli, nikt w takiej gminie nie wybuduje swojego domu.

Paweł Piwko

Zatrzymać ludzi

W haśle promującym gminę Radwanice jawi się gmina szczęśliwa – i nie ma w tym przesady.

– Tak właśnie u nas jest, bo przecież funkcjonuje pogląd, że gminy rozwijające się to takie, które potrafią zatrzymać ludzi na swoim terenie – podkreśla wójt Paweł Piwko. – Tym bardziej teraz, gdy w wielu gminach i miastach saldo emigracji jest ujemne. U nas jednak jest dodatnie, choć rok 2021 był – ze względu na pandemię Covid-19 – trochę trudniejszy w tej materii, i boleśnie to odczuliśmy. Było więcej zgonów niż narodzin, ale już w tym roku powróciliśmy na dobre tory, sytuacja się unormowała i urodzeń jest więcej niż zgonów. Chcę też zaznaczyć, że do naszej gminy przeprowadzają się ludzie z okolicznych gmin, miast i miasteczek, i cieszy nas bardzo to, że gmina Radwanice jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce do zamieszkania i życia, z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi, dobrymi ofertami edukacyjną i infrastrukturalną, i niebawem polepszoną ofertą kulturalną. Ale mamy też niezły potencjał w sferze handlowej, bowiem postrzegani jesteśmy jako dobre miejsce do lokowania punktów handlowo-usługowych. Do niedawna na terenie naszej gminy nie było żadnego marketu, a teraz są już trzy. Niezbicie świadczy to o tym, że przedsiębiorcy i inwestorzy widzą potencjał w gminie Radwanice. Myślę, że niedługo zaskoczę mieszkańców informacją o kolejnym inwestorze, który chce ulokować swój kapitał na terenie gminy Radwanice.

Zgodnie do osiągania celów

Na samorządowej mapie Polski jest sporo gmin, w których współpraca prezydentów miast, burmistrzów i wójtów z radnymi, kolokwialnie mówiąc, kuleje. W takich gminach samorząd zazwyczaj nie osiąga optymalnych sukcesów, pracuje się w nich wolniej, a nierzadko w atmosferze kłótni i skandali. Oczywiście w tych miejscach mieszkańcy postrzegają niezbyt przychylnie swoich przedstawicieli i doprawdy trudno im się dziwić. Zatem warto podkreślić, że w gminie Radwanice od początku tej kadencji jest zgoła inaczej, bo mądrze, pracowicie i zgodnie.

– Moja współpraca z radą gminy jest niezmiennie dobra, choć niektórzy mogą być znudzeni, że to zawsze podkreślam, ale dobre współdziałanie jest istotne dla osiągania celów przez nasz samorząd – ocenia wójt Paweł Piwko. – Cóż, tajemnicą poliszynela jest, że w samorządach, w których czas tracony jest na swady i kłótnie, jest też więcej problemów i rozwój tych gmin jest spowolniony. Krótko mówiąc, w naszej gminie przeważa dobry dialog, wzajemny szacunek i problemy rozwiązywane są na bieżąco. A co do przyszłych wyborów samorządowych, to zdecydowałem ponownie ubiegać się o stanowisko wójta w gminie Radwanice. Praca w samorządzie stała się moją pasją i poświęcam mnóstwo czasu, działając na rzecz całej naszej społeczności. To robota na całodobowy etat, którą po prostu lubię, tak jak lubię ludzi i naszą gminę.

S.G.