wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Nysa chce dobrej zmiany

W nyskim magistracie odbyło się kolejne spotkanie w celu wypracowania koncepcji rozwoju Nysy.

W styczniu w Nysie gościli eksperci z Centrum im. Adama Smitha. Przyjechali na zaproszenie burmistrza Nysy, Kordiana Kolbiarza, a ich wizyta była próbą odpowiedzi na pytanie, jak zmienić Nysę w wyjątkowe miejsce w Polsce. Na początku tego miesiąca odbyło się kolejne spotkanie.

– Po ostatniej wizycie w Nysie stworzyliśmy konsorcjum składające się z kilkunastu firm, od firm technologicznych po firmy architektoniczne, które przedstawią pewną wizję zmiany w Nysie jako miejsca, które może wykorzystać doświadczenia naszych bliskich i dalszych sąsiadów – powiedział po spotkaniu Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Rozwiązania te już dawno zostały przetestowane w różnych europejskich miastach, a w Polsce są zrealizowane jedynie punktowo i nie dają zmiany jakościowej. Nysa, jeśli będzie działać na wielu polach, może być liderem zmiany, jeżeli chodzi o jakość życia.

Po panelach tematycznych, w obecności m.in. prezesów nyskich spółek, rozmawiano o zaletach rozwiązań proekologicznych i porządkowaniu przestrzeni miejskiej na przykładzie m.in. miast w Kanadzie, Niemczech i Szwecji. Dyskusji przysłuchiwał się także wiceprezydent Sosnowca, Krzysztof Haładus.

(umn)