poniedziałek, 22 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?

Już wkrótce trzecia edycja Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka. W dwudniowej debacie wezmą udział dyplomaci, naukowcy, dziennikarze oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

W ramach działań Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka w dniach 12-13 maja odbędzie się konferencja „Europa wobec wyzwań XXI wieku. Europejczyk/Europejka – czyli kto?”. Jej uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytania: Co oznacza być obywatelem Unii Europejskiej? Jak patriotyzm, nacjonalizm ma się do uniwersalnych praw człowieka? Czy chrześcijaństwo w Europie jest zagrożone? Dlaczego uchodźcy budzą taki strach? Jak w praktyce wygląda ochrona praw mniejszości? Patronat honorowy nad konferencją objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

W programie przewidziano pięć sesji: „Tożsamość europejska a tożsamość narodowa”, „Nikt nie jest sam”, „Spalić Hollywood czy zbudować własny?”, „Czy istnieje jedna historia Europy?” i „Europa bez wroga”. Wśród wykładowców m.in.: prof. Andrzej Zoll, prof. Adam Rotfeld, Wacław Oszajca, prof. Mariusz Wołos, prof. Monika Płatek, dr Adam Bodnar, dr Miklós Mitrovits, Anda Rottenberg, Bernard Margueritte, dr Marek Lasota, dr Stephan Lehnstaedt, dr Piotr Cywiński, prof. Jan Woleński, Ziyad Raoof.

Miejsce konferencji: Biblioteka Galeria Książki, ul. Nojego 2b, 32-600 Oświęcim.

(mtm)