środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Łagiewniki: Nie ma jak dobry zespół

W pierwszym półroczu na samorządowej tapecie gminy Łagiewniki były przede wszystkim drogi – ale oczywiście nie tylko – i warto podkreślić, iż w tej gminie wszelkie dobre sprawy dzieją się dlatego, że pracuje się tutaj zgodnie. A najlepszym wyrazem tej zgody była sesja absolutoryjna, podczas której radni pozytywnie zaopiniowali wykonanie ubiegłorocznego budżetu i poparli wójta Janusza Szpota.

– Sesja absolutoryjna była w maju – wspomina wójt Janusz Szpot – i kolejny raz uzyskałem jednogłośnie absolutorium. Moja współpraca z radnymi jest męska, czasami nawet twarda, ale układa się nie najgorzej i to jest najważniejsze. A co do mnie, to prawie codziennie staję przed dylematami jakichś wyborów i niektórym moje decyzje mogą się podobać, a innym wręcz przeciwnie. Natomiast nie jest to w moim charakterze, by udowadniać, że wójt wie najlepiej. Zawsze to podkreślam, że jeśli ma się wokół siebie dobry, zgrany zespół współpracowników, to praca idzie lepiej i więcej można zrealizować, choć praca samorządowa nie jest łatwa ani prosta i są różne zawirowania związane z różnymi sytuacjami – także ze zmieniającym się prawem.

Dzisiaj najważniejszą dla gminy Łagiewniki inwestycją jest budowa drogi między Przystroniem a Łagiewnikami i choć jest to droga gminna, to cechować będzie ją m.in. porządna, asfaltowa nawierzchnia, której wysoki standard pozwoli na udźwignięcie ciężkiego transportu rolnego.

– Droga ta poprawi także komunikację między tymi miejscowościami, których mieszkańcy do tej pory korzystali z drogi krajowej nr 8, co rodziło wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza dla pojazdów transportu rolnego – ocenia wójt Szpot. – Wykonawca jest już na budowie tej drogi i mam nadzieję, że jesienią zostanie ona oddana do użytku. Drugi projekt dotyczy drogi Trzebnik – Radzików. To również ważne połączenie, bowiem mieszkańcy tych miejscowości też korzystają z drogi nr 8. Krótko mówiąc, po zrealizowaniu tych drogowych inwestycji będzie bezpieczniej, a dofinansowania do tych zadań otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego. Ponadto dzięki budowie drogi Łagiewniki – Przystronie przebudujemy most na ul. Łowieckiej, przy której zostanie zbudowane przedszkole. A obecnie przy przedszkolu musi być dobry parking i placówka powinna być dobrze skomunikowana. Położymy też nową nawierzchnię na części ul. Sportowej, a z tej inwestycji skorzystają zarówno mieszkańcy Przystronia, jak i Łagiewnik.

Na razie trasa szybkiego ruchu S8 Wrocław – Łagiewniki w kierunku Kotliny Kłodzkiej nie jest jeszcze budowana, ale wszystko zmierza do tego, że to ważne zadanie zostanie w przyszłości zrealizowane.

– Jak do tej pory, o trasie S8 mówili bez przerwy jedynie politycy, i to z różnych opcji, ale w grudniu ubiegłego roku wyłoniono wykonawcę koncepcji budowy tej drogi. Włodarze zainteresowanych gmin – które trasa będzie przecinać – otrzymali warianty przebiegów tej drogi i sądzę, że jeśli już zrobiono pierwszy krok, to za nim pójdą następne i trasa ta powstanie. Oczywiście, realizacja tak kosztochłonnej i pracochłonnej inwestycji potrwa parę dobrych lat, ale najważniejsze, że już zaczęto mówić o przebiegu trasy.

Ale nie samą pracą ludzie żyją i 3 września w Łagiewnikach zorganizowane zostanie Święto Plonów.

– Serdecznie zapraszam na nasze gminne dożynki do stolicy naszej gminy, do Łagiewnik, na dobre jadło i kulturalną zabawę – zachwala wójt Janusz Szpot.

HS