czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Międzybórz: Być tutaj warto!

Jest trochę takich miejsc na mapie naszego kraju, miejsc wcale nie najbogatszych, miejsc zupełnie niecelebryckich i niespektakularnych, ale takich, w których ludzie czują się świetnie, gdzie się dużo udaje, a organizowane imprezy, święta i spotkania mają swój niezapomniany klimat. Taką właśnie częścią naszego kraju jest dolnośląska gmina Międzybórz, w której corocznie organizowane dożynki gminne, Gminne Pyrkowanie i Święto Grzyba Leśnego już na stałe wpisały się nie tylko w kalendarz gminnych imprez, ale nieustannie wzbogacają kulturalnie cały region.

Już tradycyjnie, będziemy mogli spotkać się w gminie Międzybórz na trzech najważniejszych imprezach zazwyczaj zgrabnie organizowanych przez miejscowy samorząd. A najwcześniej, bo 26 sierpnia, odbędzie się Święto Plonów w Kraszowie. Ubiegłoroczne dożynki gminne też w sierpniu – ale w Niwkach Kraszowickich – były piękne, barwne i międzynarodowe, a to za sprawą zespołów węgierskich TuCSoK i IPOLY oraz VEPOR ze Słowacji, które gościły w Międzyborzu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Dożynki udały się setnie, bawiono się kulturalnie i w tym roku zapewne będzie tak samo.

W Bukowinie Sycowskiej 9 września zapraszamy na Coroczne Pyrkowanie, podczas którego wystąpią ze swoimi programami lokalne zespoły, zapewne będzie wybrany KRÓL PYRA oraz PYR OLBRZYM, a do tego rodzinne konkurencje, konne przejażdżki, prezentacje i rekreacyjne turnieje. Oczywiście, będzie można zakosztować swojskiego jadła i choć na miłą chwilę zapomnieć o ascezie i wyniszczających dietach.

Wreszcie 24 września w Niwkach Książęcych, gdy leśne runo już dobrze dojrzeje do wysypu, spotkamy się na Święcie Grzyba Leśnego – i bójcie się borowiki, podgrzybki oraz kozaki, ponieważ już dzisiaj mają na was zakusy i profesjonalni zbieracze, i amatorzy. Zostanie wybrany KRÓL GRZYBA i KULINARNY NAJWIĘKSZY GRZYB, będą prezentacje artystyczne, gry, zabawy i konkurencje tematycznie związane z lasem oraz oczywiście coś smacznego na ząb.

Na te wspaniałe imprezy serdecznie wszystkich zaprasza burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki.

H.S. (TS)