sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Zapraszamy na 9. Leo Festiwal

W tym roku NFM Orkiestra Leopoldinum zaprasza Państwa do odkrycia czarującego muzycznego humoru, którego źródła mogą być rozmaite. Czasami jest to historyjka stojąca za jakimś utworem, czasami parodia. Żarty są wprowadzane przez elementy teatralne, a mistrzowie kompozycji, tacy jak Haydn, który uchodzi za jednego z ojców humoru w muzyce, sprawiają, że śmiejemy się, ponieważ oczekiwaliśmy czegoś innego, a oni nas zaskoczyli… Słuchajmy i śmiejmy się zatem!

Prezentacja filmu niemego L’assassinat du duc de Guise (Zabójstwo księcia Gwizjusza) z 1908 r. rozpocznie błyskotliwy program poświęcony filmowi, program pełen broadwayowskiego blasku. Muzykę do tego filmu niemego stworzył Camille Saint-Saëns – była to rzeczywiście pierwsza muzyka do filmu w historii. Podczas tego koncertu zabrzmią również utwory Kurta Weilla i Fredericka Loewe – niezwykle ważnych kompozytorów piszących dla Broadwayu, autorów licznych przebojów. Wiele z nich do dzisiaj przechowujemy w muzycznej pamięci. Miklós Rózsa, zdobywca Oscara, autor wielu słynnych ścieżek dźwiękowych do takich filmów, jak Księga dżungli, Ben Hur, Quo vadis czy Juliusz Cezar, był też ambitnym twórcą muzyki koncertowej. Na festiwalu zabrzmi jego znakomity, skomponowany w 1943 r. Koncert na orkiestrę smyczkową.

Podczas pierwszego koncertu Leo Festiwalu liderzy NFM Orkiestra Leopoldinum (Christian Danowicz, Michał Micker i Marcin Misiak) będą kontynuować naszą udaną współpracę ze studentami wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Cieszymy się też, że będziemy mogli ponownie zaprezentować operę Michała Ziółkowskiego Brzydkie kaczątko, która odniosła wielki sukces w ubiegłym roku.

Chcę podziękować wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie Leo Festiwalu – dyrektorowi Andrzejowi Kosendiakowi, który zawsze zachęca mnie do kreatywnego planowania, Oldze Dereń-Stefaniuk, która sprawia, że każdy pomysł staje się rzeczywistością, i wszystkim uczestniczącym w nim muzykom. Specjalne podziękowania kieruję do Małgorzaty Podzielny za jej wspaniałą pracę z młodymi solistami i chórami.

Ernst Kovacic
dyrektor artystyczny Leo Festiwalu

______________________________________________________________________________________

9. Leo Festiwal od 28 maja do 4 czerwca we Wrocławiu

Jednym z patronów medialnych jest miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”

Więcej szczegółów w załącznikach