środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

„RODOmania” w Wojsławicach

W Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach ukoronowaniem czasu kwitnienia rododendronów – czyli różaneczników i azalii – jest święto o nazwie „RODOmania”.

W tym roku to VI już spotkanie miłośników roślin wrzosowatych odbędzie się w niedzielę 28 maja. Rodzaj botaniczny Rhododendron należy do rodziny wrzosowatych, która jest jedną z najbogatszych w świecie roślin. Wojsławickie Arboretum znane jest szeroko z Kolekcji Narodowej Różaneczników, największej i najstarszej w Polsce.

W zabytkowym podworskim parku, możemy oglądać ponad stuletnie okazy różaneczników z unikatowej przedwojennej kolekcji Fritza Oheimba, ówczesnego właściciela majątku ziemskiego Wojsławice. W kolekcji Rhododendron możemy podziwiać ponad 1200 gatunków i odmian tych pięknych roślin, będących właśnie teraz w pełni kwitnienia. W niedzielę 28 maja 2017 r. polscy szkółkarze zaprezentują ogrody pokazowe z różanecznikami, a Hanna Grzeszczak-Nowak, inspektor Arboretum, podczas wykładu opowie „Jak ogrodnicy uczcili księżną Daisy” – niegdyś związaną z ogrodami w Zamku Książ i palmiarnią w Lubiechowie. O godzinie 12 poprowadzi także spacer, na którym zaprezentuje nową rabatę różaneczników Seidla, w tym odmianę ‘Daisy’.

W urokliwej kaplicy, pięknie usytuowanej na wzgórzu, o godz. 15.30 rozpocznie się nabożeństwo majowe, a potem koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”. W programie m. in. utwory Mikaela Jacksona, Leonarda Cohena w aranżacji na akordeony.