piątek, 1 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wleń: Poprawić wizerunek miasta

Rozmowa z burmistrzem Wlenia Arturem Zychem

Rok się kończy i we wszystkich sferach życia – także w tej samorządowej – zaczyna się okres podsumowań, bilansowania zysków i strat.

– Pierwszy rok po wyborach samorządowych był u nas okresem porządkowania finansów gminy, w drugim przygotowywaliśmy dokumentacje, a trzeci i czwarty to przede wszystkim lata inwestowania.

Jakie to przedsięwzięcia?

– Na naszym rynku odtwarzana jest sieć ciepłownicza, a wszystko dlatego, że walczymy ze smogiem. W ramach tych działań przygotowaliśmy program odtworzenia sieci ciepłowniczej – aby przyłączyć większą liczbę gospodarstw domowych do sieci i ją rozbudować, ale również by zmodyfikować starą sieć. Dwadzieścia rodzin przyłączy się do sieci ciepłowniczej, a co za tym idzie zniknie dwadzieścia pieców stałopalnych. Wprawdzie nie jest to rewolucja, ale patrząc realistycznie, trudno spodziewać się, iż smog nagle zniknie, i że z tym problemem poradzimy sobie w ciągu jednego roku.

Konfucjusz mówił, że „nawet najdłuższa droga rozpoczyna się od pierwszego kroku”.

– Właśnie tak jest, potrzeba nam czasu i pieniędzy. Realizujemy poza tym program dotacji do wymiany pieców stałopalnych na piece wyższej kategorii i prawie 70 rodzin zadeklarowało chęć przystąpienia do niego, a ja mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Jak na niewielki Wleń, to wcale nie jest mało. Ponadto w tym roku po raz pierwszy zrobiliśmy duży projekt budowy oczyszczalni przydomowych, którego opracowanie się przeciągało, bowiem przy kilkudziesięciu beneficjentach zebranie wszystkich informacji nie jest wcale łatwe. Ale jesteśmy już na finiszu i z końcem tego roku zamierzamy ogłosić przetarg, aby na początku roku 2018 można było wybudować oczyszczalnie. Otrzymaliśmy także 3,6 mln zł dofinansowania do termomodernizacji znajdujących się w centrum Wlenia budynków ośmiu wspólnot mieszkaniowych. Chcemy polepszyć wizerunek Wlenia, a poza tym wspólnoty poprawią swoją sprawność energetyczną, co spowoduje, że w przyszłości opłaty za energię będą mniejsze, a budynki trwalsze. Oczekujemy również na rozstrzygnięcie programu dotyczącego rewitalizacji budynków należących do wspólnot mieszkaniowych i jeśli otrzymamy dofinansowanie, to jeszcze w tym roku rozpoczniemy stosowne prace.

Wtedy miasto zmieniłoby się

– …i mocno wypiękniało. A w ramach programu poprawy estetyki miasta chcemy zbudować – wraz ze Stowarzyszeniem „Wleń To Tu” i ze środków finansowych Lokalnej Grupy Działania – aleję spacerową na ul. Jana Kazimierza i minipark na ul. Stachowicza. Na te zadania otrzymaliśmy 300 tys. zł z LGD i są to środki finansowe z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla województwa dolnośląskiego. Kończymy również dużą inwestycję, Zamek Wleński, i są to prace związane z wysokim zamkiem – zabezpieczenie ruin, iluminacja i oświetlenie oraz monitoring dla bezpieczeństwa obiektu. W tym roku ukończyliśmy również wymianę oświetlenia ulicznego na ledowe i teraz w mieście jest naprawdę widno i pięknie.

A co istotnego będzie w przyszłorocznym budżecie?

– Na pewno przebudowa oczyszczalni ścieków, która pochłonie ponad 6 mln zł, a poza tym zamierzamy budować sieć wodociągową. Mamy również zamiar wymienić całkowicie płytę rynku i wyremontować trzy budynki użyteczności publicznej. Teraz czekamy, czy nasz projekt otrzyma dofinansowanie.

W przyszłym roku wybory samorządowe…

– …i stanę w wyborcze szranki, ubiegając się o burmistrzowanie Wleniem. W tej kadencji udało mi się zrobić trochę dobrego dla naszej społeczności i mam nadzieję, że mieszkańcy Wlenia to docenią przy urnach.

Rozmawiał Sławomir Grymin