wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chojnów – miasto: Gotowi na inwestycje

Z przedstawicielami samorządu Chojnowa zetknęliśmy się już przed kilkunastu laty na Dolnośląskim Forum Samorządowym w Kudowie-Zdroju. I mimo upływu lat zauważyliśmy, że dzieje się w tym mieście podobnie. Po młodzieżowemu mówiąc – bez napinki, jakby trochę od niechcenia i bez puszenia się. Wszystko idzie do przodu, normalnie, po gospodarsku. To, co zaplanowano, jest zrealizowane i rozliczone, a to, co pozyskane, wzbogaca infrastrukturę gminy i nie jest przejadane.

– Powoli kończący się rok 2017 był dla nas okresem bardzo owocnym – ocenia burmistrz Jan Serkies. – A wszystko dlatego, że udało nam się zrealizować wiele inwestycji, które będą służyły mieszkańcom i poprawią jakość ich życia. Na pewno wielkim osiągnięciem chojnowskiego samorządu jest pozyskanie środków finansowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na rozbudowę naszej rejonowej przychodni zdrowia, która zostanie dodatkowo wyposażona w nowoczesną aparaturę rentgenowską i nowoczesne laboratorium. Będą w niej też działać nowoczesne gabinety specjalistyczne oraz opieka świąteczna i nocna.

Chojnów, który nie jest tuzem finansowym, od wielu już lat potrafi skwapliwie korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania zadań, pozyskując potrzebne na inwestycje pieniądze z wielu różnych programów. – Zawsze staraliśmy się korzystać z finansowych środków unijnych i wiele zlokalizowanych w mieście obiektów infrastrukturalnych dzięki temu udało się zbudować – dodaje burmistrz Jan Serkies. – Najlepszymi przykładami niech będzie budowa basenu, czy też rozbudowa domu kultury i rewitalizacja chojnowskiego rynku. Oczywiście, mógłbym wymienić jeszcze kilka inwestycji, których realizacja byłaby utrudniona, gdyby nie środki unijne z RPO.

Wreszcie rozwiązał się woreczek z unijnymi pieniędzmi i to dobry czas na inwestowanie. – Jesteśmy przygotowani na to, żeby inwestować i pomoże nam w tym na pewno nasza racjonalna gospodarka – ocenia burmistrz Serkies. – Nie jesteśmy zadłużeni, bowiem zadłużenie Chojnowa wynosi mniej niż 10 proc., i cały czas inwestujemy. Mamy też konkretne plany na następne lata i m.in. przygotowujemy się na złożenie wniosku dotyczącego modernizacji oczyszczalni i innych inwestycji związanych z miejską siecią wodno-kanalizacyjną.

A przyszłoroczny budżet Chojnowa tradycyjnie już będzie proinwestycyjny. – W przygotowywanym już przez nas przyszłorocznym budżecie znajdzie się niemało zadań drogowych, a ponadto zamierzamy zmodernizować plac dworcowy – wylicza Jan Serkies. – Chcemy, aby powstało małe centrum przesiadkowe, ponieważ PKP zdecydowało się zmodernizować dworzec kolejowy, co oczywiście zmieni wizerunek naszego miasta. Modernizacji poddany zostanie cały budynek, gdzie gmina też będzie miała swoją część przeznaczoną pod usługi publiczne. Zlokalizowane tam będą poczekalnie zarówno dla podróżnych korzystających z usług PKP, jak i dla tych podróżujących autobusami PKS-u i busami. Warto także zaznaczyć, że pojawił się u nas znany inwestor południowokoreański związany z motoryzacją, który nabył jeden z zakładów, będzie w nim produkować i go rozbudowywać. Inwestycja ta opiewa na 175 mln zł i powstanie 320 nowych miejsc pracy.

HS