piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Tu się żyje najlepiej…

Najlepsze warunki dla mieszkańców są w Kątach Wrocławskich w woj. dolnośląskim. Wysoką pozycję w zestawieniu zajęły też Kórnik w woj. wielkopolskim oraz Zakopane. To te gminy, w których mieszkańcom żyje się najlepiej. Ranking gmin przyjaznych mieszkańcom publikuje w najnowszym wydaniu tygodnik „Wprost”.

Z rankingu wynika, że w gminach generalnie wzrosły wydatki na ochronę środowiska i kulturę. Zwiększyła się liczba miejsc w przedszkolach. Coraz więcej samorządów wprowadza budżet partycypacyjny, pozwalając mieszkańcom decydować o części inwestycji. Nieznacznie, ale jednak spadła średnia liczba uczniów przypadających na jedną klasę w szkołach podstawowych i gimnazjach. Mankamentem natomiast jest wzrost liczby ludności przypadającej na jedną przychodnię lekarską.

W gronie najlepszych gmin miejsko-wiejskich w rankingu „Wprost” znalazły się te położone wokół wielkich aglomeracji oraz miejscowości typowo turystyczne. To w nich jakość życia jest największa, a wskaźnik bezrobocia najniższy. Najlepsze warunki dla mieszkańców są w Kątach Wrocławskich. Stabilny poziom dochodów i wydatków, rosnące inwestycje i wydatki na kulturę to główne atuty tej gminy. Kąty Wrocławskie mogą się też pochwalić jednym z niższych wskaźników liczby osób przypadających na jedną przychodnię lekarską.

Wysoką pozycję w zestawieniu „Wprost” zajął Kórnik w woj. wielkopolskim, miejsce urodzin Wisławy Szymborskiej. Ta licząca prawie 25 tys. mieszkańców gmina może pochwalić się najniższym bezrobociem wśród wszystkich samorządów biorących udział w rankingu. Na trzecim miejscu znalazł się turystyczny kurort Zakopane. Tu sporo, bo ponad 12 proc. wydatków, przeznacza się na środowisko.

Wśród gmin wiejskich na pierwszym miejscu znalazła się Rząśnia, niewielka miejscowość w woj. łódzkim w pow. pajęczańskim. Głównym źródłem jej sukcesu jest Polska Grupa Energetyczna, która płaci tam podatki. Taki płatnik na terenie gminy to skarb i olbrzymia szansa rozwoju. Wójt Tomasz Stolarczyk w pełni ją wykorzystuje. Na drugim miejscu uplasowała się położona niedaleko Torunia gmina Wielka Nieszawka.

Cały ranking jest dostępny na łamach najnowszego wydania tygodnika „Wprost”.