wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos sierpień 2015

  • Na podróbkach markowej odzieży, obuwia i dodatków firmy działające na terenie UE tracą rocznie aż 26 mld euro i 363 tys. miejsc pracy.
  • Gmina Wrocław szykuje się do wzięcia kolejnego kredytu – tym razem na łączną kwotę około 345 mln złotych. Pieniądze mają pokryć deficyt w miejskim budżecie oraz dotychczasowe zobowiązania miasta wobec poprzednich kredytodawców. Całkowity dług stolicy Dolnego Śląska szacowany jest na ponad 6,1 mld złotych.
  • Przywileje emerytalne (służby mundurowe, rolnicy, górnicy, pracownicy wymiaru sprawiedliwości) kosztują rocznie budżet naszego państwa 40 mld złotych.
  • Koncern produkujący najpopularniejszy napój gazowany świata opublikował pod koniec lipca swoje wyniki za drugi kwartał. Zaprezentowane zyski przekroczyły najbardziej optymistyczne prognozy analityków rynku. Coca-Cola osiągnęła 3,1 mld dolarów zysku netto.
  • Brytyjski „Guardian” napisał, że niemiecka Grupa Schwarz (należą do niej Lidl i Kaufland) dostała preferencyjne kredyty na kwotę ok. 900 mln dolarów na rozwój sieci sklepów w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pieniądze pożyczyły Bank Światowy i EBOiR, których głównym celem jest wyrównywanie nierówności w bogactwie różnych państw. Finansują one więc głównie duże inwestycje infrastrukturalne oraz programy społeczne. Dlaczego teraz sfinansowały Lidla i Kauflandu? Obie sieci odmawiają komentarza w tej sprawie.
  • Tylko w ubiegłym roku na luksusowe superjachty wydano łącznie 3,71 mld dolarów. Ceny tych dla najbogatszych zaczynają się od 200 mln dolarów.
  • Facegloria to pomysł grupy brazylijskich chrześcijan. Ma to być portal społecznościowy pozbawiony agresji, obscenicznych ilustracji itp. Na razie liczba użytkowników przekroczyła 100 tysięcy.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki