środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Tradycje Stołu Wielkanocnego

Tradycje Stołu Wielkanocnego to impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród odwiedzających, jak i wystawców. Od lat organizatorami imprezy są Gmina Marcinowice, Powiat Świdnicki oraz Gminny Ośrodek Kultury w Marcinowicach. W tym roku zapraszamy po raz kolejny w gościnne progi Zespołu Szkół w Marcinowicach w Niedzielę Palmową 25 marca 2018 roku od godziny 14.00.

Impreza stanowi wspaniałe wprowadzenie w największe i zarazem najważniejsze święta chrześcijańskie, pełne symboli i polskich tradycji. Swoim zasięgiem obejmuje ona cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski Powiat Łowicki, Powiat Kartuski, Powiat Tatrzański, Powiat Bergstrasse (Niemcy), Czeski Raj z miastem Jičin, a także reprezentantów Grecji. W uroczystości biorą czynny udział również przedstawiciele wielu wyznań chrześcijańskich, organizacje pozarządowe, rady sołeckie, firmy, zespoły artystyczne, przedszkola i szkoły.

Kilkunastoletnia tradycja organizacji imprezy została doceniona w plebiscycie Kompasy, w którym została nagrodzona Złotym Kompasem w kategorii kultura.

Impreza ma charakter konkursu, w którym każdy z zaproszonych gości przygotowuje stół z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi. Specjalnie powołane jury składające się ze znanych osobistości stara się wyłonić szczególnie wyróżniający się stół, który zachwyca zarówno pięknym nakryciem, jak i smacznymi potrawami. Do tej pory okazywało się jednak, że na miano zwycięzcy zasługiwały wszystkie prezentacje.

Całość kończy się wręczeniem nagród i wspólną degustacją przygotowanych potraw przez wszystkich przybyłych na uroczystość gości i zwiedzających. Atmosferę spotkania ubogaca muzyka ludowa i piosenki wykonywane przez zespoły, które jednocześnie prezentują stoły.

Tegoroczna formuła po raz trzeci została rozszerzona o Kiermasz Produktu Wielkanocnego, podczas którego lokalni przedsiębiorcy i osoby indywidualne prezentują i sprzedają swoje unikalne i wyjątkowe produkty, w tym produkty z certyfikatem Ślężański Produkt Lokalny. Na ten cel zostanie uruchomiona druga hala wystawiennicza.