niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dajcie nam żyć!

Według danych Komisji Europejskiej, w ciągu roku z powodu złej jakości powietrza przedwcześnie umiera w Polsce około 43 tys. osób. Nic dziwnego – jest ono najgorsze w całej Europie. Wieloletnie zaniedbania sprawiają dzisiaj, że w rankingu najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast w pierwszej pięćdziesiątce jest aż 35 miast polskich. Za taki stan rzeczy w dużym stopniu odpowiada smog.

Wpływ smogu na ludzkie zdrowie jest bardzo poważny. Zagrożenie dotyczy przede wszystkim dróg oddechowych. Skutki wdychania smogu mogą być różne – od swędzenia błon śluzowych gardła czy nosa aż po nowotwory płuc, gardła i krtani. Szacuje się, że w miejscach, w których normy smogowe są znacznie przekraczane, zachorowalność na raka płuc jest wyższa aż o 20 proc. Pyły tworzące smog przedostają się także do krwiobiegu i oddziałują negatywnie na pracę serca, jak również krzepliwość krwi. Zwiększają ryzyko udaru i zawału. Największe niebezpieczeństwo smog stanowi dla osób starszych, dzieci oraz kobiet w ciąży.

Smog i samorządy

W walce ze smogiem należy przyjąć strategię długofalową. To także zadanie dla samorządów. Trzeba uświadamiać ludzi, że powinni wymieniać piece na nowocześniejsze i nie palić węglem ani śmieciami. Poza tym warto przekonywać, że kiedy można zrezygnować z jazdy własnym samochodem, dobrze jest przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Maska – i co dalej

A co, jeśli chodzi o działania doraźne, które pomagają zabezpieczyć się przed smogiem?

– Kiedy wychodzimy na zewnątrz, powinniśmy zakładać maski antysmogowe, chroniące nasze drogi oddechowe. Dobre maski są wyposażone w filtr, który skutecznie zatrzymuje 99,8 proc. szkodliwych substancji, głównie chodzi o pyły zawieszone PM10 i PM2,5 – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Klaudia Byrt, prezes firmy Med Patent.

Przy wyborze maski antysmogowej należy zwracać uwagę zwłaszcza na jej filtr, na to, czy została ona wpisana do rejestru wyrobów medycznych. Oczywiście ważne jest też, aby maskę można było wyprać, aby czuć się w niej komfortowo i aby była ona dobrze dopasowana do twarzy.

Czas na działanie

Europejska Agencja Środowiska uruchomiła niedawno mapę, na której na żywo można śledzić odczyty ze stacji pomiaru jakości powietrza. To bardzo przydatne narzędzie, które w drastyczny sposób zwraca uwagę na problem smogu w Europie. Niestety, mapa European Air Quality Index nie pozostawia złudzeń. U nas jest bardzo źle. Przez wiele lat nie zwracano uwagi na stan powietrza i niewiele robiono. Dzisiaj zaległości są ogromne i trzeba zacząć działać.

(iw, mt)