sobota, 27 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Szokujący rok?

Czy czeka nas nowa zimna wojna? Czy do łask powrócą paliwa kopalne? Czy młodzi odwrócą się od lewicującego Facebooka? Czy kobiety zachwieją rynkiem akcji?

Specjaliści duńskiego Saxo Banku po raz kolejny podzielili się prognozami na temat tego, jakie ważne wydarzenia czekają świat w 2022 roku. Chociaż nie są to oficjalne prognozy rynkowe Saxo na 2022 rok, specjaliści instytucji ostrzegają, że wielu inwestorów może być w błędzie, oceniając prawdopodobieństwo wielu zdarzeń jako znikome.

A oto szokująca dziesiątka poważnych „wrożbitów” z duńskiego banku.

1. Zielona rewolucja nie teraz

Zdając sobie sprawę z zagrożenia inflacją wynikającego ze wzrostu cen surowców oraz z ryzyka katastrofy gospodarczej spowodowanej nierealistycznym harmonogramem zielonej transformacji, politycy odłożą cele klimatyczne na boczny tor. Poluzują biurokrację inwestycyjną na pięć lat w przypadku produkcji ropy naftowej i na dziesięć lat w przypadku wydobycia gazu ziemnego, aby zachęcić producentów do zapewnienia odpowiednich i rozsądnych cenowo dostaw, które wypełnią lukę pomiędzy obecną a przyszłą, niskoemisyjną energetyką.

2. Cios dla Facebooka

Facebook z tętniącego życiem medium młodych ludzi stanie się platformą dla „boomerów”. Młodzi ludzie są coraz bardziej zniechęcani przez algorytmy Facebooka, zamieniające ich doświadczenia z mediami społecznościowymi w jednolitą pętlę sprzężenia zwrotnego z identycznymi treściami lub nawet gorzej – treściami nienawistnymi i szerzącymi dezinformację. Własne badania Facebooka sugerują, że nastolatki spędzają dwu- lub trzykrotnie więcej czasu na TikToku niż na Instagramie (który jest najmłodszym należącym do Facebooka portalem społecznościowym), a ich preferowanym sposobem komunikacji z przyjaciółmi jest Snapchat. Marzenia Zuckerberga o monopolu legną w gruzach.

3. Problemy za oceanem

Chaotyczne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2020 r. stanowiły moment grozy dla wielu amerykańskich instytucji. Urzędujący prezydent Donald J. Trump początkowo odmówił przyznania się do porażki w wyborach i zarzekał się, że wybory zostały sfałszowane. Spotkało się to z powszechną sympatią wśród jego elektoratu. To sprawi, że kilka kluczowych wyścigów do Senatu i Izby Reprezentantów w 2022 r. stanie pod znakiem zapytania, a jedna lub obie strony sprzeciwią się zatwierdzeniu wyników głosowania, co uniemożliwi nowemu Kongresowi ukonstytuowanie się i planowe rozpoczęcie obrad 3 stycznia 2023 r. Joe Biden będzie rządzić za pomocą dekretów, a amerykańska demokracja znajdzie się w zawieszeniu.

4. Inflacja w USA

Oficjalny amerykański odczyt CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) osiągnął wartość szczytową na poziomie 11,8 proc. w lutym 1975 r. W 2022 r. po pandemii Covid gospodarka, a w szczególności rynek pracy, będą zmagać się z poważnie ograniczoną podażą pracowników – 10,4 mln wakatów na rynku pracy nie zostanie w dużej części zlikwidowane. Wywoła to ogromną presję płacową. Do IV kwartału 2022 r. wynagrodzenia dolnej połowy zarabiających Amerykanów będą rosnąć w tempie 15 proc. rocznie. W efekcie jeszcze przed początkiem 2023 r., po raz pierwszy od II wojny światowej, roczne tempo inflacji w Stanach Zjednoczonych przekroczy 15 proc.

5. Unijny superfundusz

Aby przeciwdziałać wzrostowi populizmu, pogłębić zaangażowanie w spowolnienie zmian klimatycznych i bronić swoich granic w miarę wycofywania amerykańskiego parasola bezpieczeństwa, Unia Europejska ustanowi nowatorski superfundusz o wartości 3 bilionów dolarów, który zamiast z nowych podatków będzie finansowany ze składek emerytalnych. Tym samym, z czasem, młode pokolenie skorzysta na silniejszym rynku pracy i mniej niesprawiedliwych obciążeniach podatkowych. Nowy system sprawdzi się i doprowadzi to do stopniowego obniżania podatków dochodowych.

6. Zamiast błyskawic finanse

Zdaniem duńskich specjalistów kobiety nie będą już dłużej czekać. W 2022 r. rozpoczną masowe, oddolne działania, aby zmusić firmy łamiące prawa obywatelskie do zmiany dyskryminujących ze względu na wiek czy płeć praktyk. Choć kobiety osiągają niższe zarobki, mają lepsze wyniki w zakresie oszczędności niż mężczyźni. Oszczędności te przydadzą się teraz, gdy kobiety postanowią wziąć sprawy we własne ręce i wykorzystać swoje znaczące wpływy na rynkach finansowych. Swoimi oszczędnościami będą wspierać akcje firm z najlepszymi wskaźnikami reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla i wśród kadry zarządzającej.

7. Nowe sojusze

Światowe sojusze geopolityczne wejdą w fazę drastycznej korekty ze względu na złowróżbny koktajl nowej deglobalizacyjnej geopolityki i znacznie wyższych cen energii. Kraje zależne od importu większości surowców energetycznych w gwałtownie zmieniającym się świecie będą musiały podjąć szybkie działania w celu reorientacji strategicznych sojuszy i zabezpieczenia długoterminowych dostaw energii. W ramach jednego z takich sojuszy Indie, dysponujące potężnym sektorem technologicznym, mogłyby dołączyć do Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Sojusz taki ograniczyłby niepewność energetyczną Indii.

8. Spotify w tarapatach

Muzycy są gotowi na zmiany, ponieważ obecnie wytwórnie i platformy streamingowe przechwytują 75-95 proc. przychodów ze słuchania muzyki. W 2022 r. nowa technologia oparta na blockchainie (systemie magazynowania informacji w formie silnie zdecentralizowanej) umożliwi im odzyskanie należnej im części przychodów z branży. Platforma oparta na NFT zaoferuje nie tylko nowy sposób weryfikacji własności praw, ale również sposób ich dystrybucji – bez udziału pośredników. W 2022 r. usługa oparta na NFT nabierze rozpędu.

9. Nowa zimna wojna?

Technologia hipersoniczna i przestrzeń kosmiczna będą kluczowymi elementami nowej fazy pogłębiającej się rywalizacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami na wszystkich frontach – zarówno gospodarczym, jak i wojskowym. Do rywalizacji dołączą inne mocarstwa. Broń hipersoniczna sprawi, że konwencjonalna, a nawet nuklearna zaczną być przestarzałe. W 2022 roku może zacząć się masowy wyścig zbrojeń, w który zaangażują się Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Unia Europejska i Indie. Nowa broń może zachwiać wiarą w zasadę wzajemnego gwarantowanego zniszczenia w przypadku wojny jądrowej, ponieważ szybkość i manewrowość technologii hipersonicznych sprawi, iż świetna obrona może całkowicie zapobiec atakowi, a nawet stworzyć nowe możliwości przeprowadzenia pierwszego ataku.

10. Rewolucja w medycynie

W 2022 r. nastąpi przełom dzięki podejściu wieloczynnikowym, ponieważ powstanie koktajl leków, który usprawni procesy na poziomie komórkowym w celu przedłużenia ich życia, a tym samym życia organizmu składającego się z tych komórek. Nie będzie to tanie, ale będzie skuteczne i zostało to już zademonstrowane na myszach laboratoryjnych z ludzkim DNA, przedłużając ich życie co najmniej o 30 proc. W 2022 r. przełom w biomedycynie zaoferuje perspektywę wydłużenia wieku produkcyjnego i średniej długości życia nawet o 25 lat, co spowoduje kryzysy etyczne, ekologiczne i fiskalne na niespotykaną skalę. (Saxo Bank, opr. mtm)

Rys. Saxo Bank