piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Paulo Sousa w mało elegancki sposób porzucił polską reprezentację, by prowadzić Flamengo, najbogatszy klub piłkarski Brazylii. Grubo ponad 300 tys. zł miesięcznie okazało się niedostateczną płacą dla Sousy. I może dlatego nad Wisłą pracował tak jak pracował…?
  • Już za trzy dekady co drugi mieszkaniec Polski – czyli również potencjalnie co drugi polski konsument – będzie miał ponad 50 lat.
  • Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w trzecim kwartale ubiegłego roku ukształtowała się na poziomie 8,5 mld zł, co oznacza wzrost o 22,4 proc. w porównaniu rok do roku, ale aż o 35 proc. mniej w porównaniu do 2019 r.
  • W ostatnich dniach sprawowania władzy rząd Angeli Merkel zatwierdził sprzedaż broni do Egiptu i Singapuru o wartości prawie 5 mld euro. Dzięki tym transakcjom niemiecki eksport broni osiągnął w 2021 roku nowy rekord w wysokości 9,04 mld euro.
  • Od kilkunastu dni towarzyszy nam Polski Ład. Ilu zyska? Ilu straci? Niepokoją się głównie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz samorządowcy. Władza uspokaja.
  • Dziennik „Rzeczpospolita” podaje: „Kandydat zgłaszający się do pracy coraz częściej prowadzi wstępne rozmowy z chatbotem, zaś automatyczny system wykorzystujący sztuczną inteligencję sprawdza jego umiejętności i to, czy będzie pasował na dane stanowisko. Jeśli tak, to internetowa platforma pomoże wdrożyć go do nowych obowiązków, a potem zautomatyzowany system ułatwi mu bieżący kontakt z działem kadr czy wybór benefitu”.
  • Alaksandr Łukaszenka zajął pierwsze miejsce w rankingu łapówkarzy OCCRP, międzynarodowego konsorcjum badaczy i dziennikarzy śledczych. Jurorzy byli jednomyślni, chociaż w tym antyrankingu o palmę pierwszeństwa walczyło aż 1167 korupcjonistów z całego świata.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki