czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Starostwo Powiatowe we Wrocławiu: Przewodnik rowerowy

Jeśli pomysł na aktywne spędzenie urlopu czy wolnego czasu jest Państwu bliski, to zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem przewodnika ,,POWIAT WROCŁAWSKI na dwóch kółkach”. Zwiedzanie świata na rowerze to przygoda, o której myśli i marzy wiele osób. Nic w tym dziwnego, bowiem podróże rowerowe są w zasięgu każdego, kto tylko ma na to ochotę i wystarczający zapał. Czas zacząć od tras rowerowych w powiecie wrocławskim!

Nic prostszego, tym bardziej, że Zarząd Powiatu Wrocławskiego rozpoczął właśnie promocję przewodnika rowerowego ,,POWIAT WROCŁAWSKI na dwóch kółkach”. Walory krajobrazowo-turystyczne opisane w przewodniku pozwolą na wyznaczenie kierunków przyszłych podróży. Wyprawy rowerowe do najpiękniejszych zakątków powiatu wrocławskiego, które łączą wysiłek fizyczny z przeżywaniem piękna pokonywanych tras i odwiedzanych miejsc, to ciekawy pomysł na rodzinne wypady – w weekendy czy podczas wakacji. To połączenie radości z jazdy na rowerze z przemyślanym programem zwiedzania.

– Obszar powiatu wrocławskiego wyróżnia się powiększającą się z roku na rok zabudową terenu i rosnącą liczbą mieszkańców. Jest obszarem wypoczynku zarówno dla mieszkańców powiatu, jak i mieszkańców Wrocławia oraz dla odwiedzających powiat wrocławski. Zielony, tajemniczy, piękny stał się bardzo atrakcyjnym miejscem również dla rowerzystów – mówi etatowy członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego Wiesław Zając.

Nowe trasy rowerowe, które powstały w ostatnich latach, zbliżyły standard uprawiania turystyki rowerowej w powiecie wrocławskim do takiego, jakim od lat mogą cieszyć się mieszkańcy innych europejskich krajów.

– Dzięki temu podróże rowerowe w naszym regionie powoli przestają być rozrywką z pogranicza sportów ekstremalnych i stają się łatwiej dostępne dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Bo europejski styl uprawiania turystyki rowerowej to oddzielone od ruchu samochodowego drogi rowerowe, biegnące w naturalnym środowisku, bezpieczne dla osób w każdym wieku, dla rodziców z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych. Wykorzystanie naturalnego potencjału powiatu wrocławskiego jest w zasięgu ręki – wystarczy rower i w drogę – rekomenduje starosta wrocławski Roman Potocki.

Przewodnik ,,POWIAT WROCŁAWSKI na dwóch kółkach” to w pigułce dwadzieścia dwie trasy rowerowe, pełne tajemniczych miejsc i ciekawych zabytków. Wystarczy tylko wsiąść na rower i ruszyć w świat, którego jeszcze Państwo nie znają, a jeśli nawet, to z pewnością w przewodniku znajdą Państwo coś, co może jeszcze zaskoczyć. Do dzieła! Bo nic nie może się równać z prostą przyjemnością jazdy na rowerze, jak uważał John F. Kennedy.

Uzupełnieniem opracowania będzie, dostępny już wkrótce w Systemie Informacji Przestrzennej Powiatu Wrocławskiego wroSIP, moduł z mapą „Drogi dla rowerów”. Dzięki mapie będzie można przeanalizować przebieg istniejących dróg dla rowerów, a także sprawdzić, w których miejscowościach inwestycje z zakresu infrastruktury rowerowej są w trakcie realizacji.