czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • Rząd, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zamierza obniżyć 23-procentowej stawki VAT. Resort finansów opublikował w ostatnich dniach sierpnia dokument, który zakłada, że VAT pozostanie na podwyższonym poziomie do 2016 roku. Obowiązująca od 1 stycznia 2011 roku 23-procentowa stawka podatku VAT jest jedną z najwyższych w Europie.

  • Na śmieciach można zarobić. Przykłady znaleźć można chociażby w Małopolsce. Pojawiają się firmy, które – zamiast płacić Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania – segregują śmieci. Następnie sprzedają je lokalnej firmie, która też na nich zarabia. Rachunek jest prosty. Wcześniej za ich odbiór płaciły np. 4 tys. zł miesięcznie, a teraz zarabiają na tym 1,5 tys. zł, płacąc tylko 400 zł za wywóz odpadów.

  • Europa nadal prowadzi na liście najbezpieczniejszych banków świata, którą przygotował magazyn „Global Finance”. W Polsce najbezpieczniejszy jest PKO BP.

  • Ceny ziemi w Polsce nadal są niskie na tle rynków europejskich, mimo że nieprzerwanie rosną. Z danych Eurostatu wynika, że przeciętna cena wynosi 6 tys. euro za hektar, podczas gdy średnia unijna to 10 tys. euro. W Niemczech jest nawet ponad dwa razy drożej niż w Polsce. Tylko Bułgaria, Litwa, Łotwa i Słowacja pozostają w tyle. Tam wystarczy 1-2 tys. euro.

  • Pracownicy sieci fast foodów w USA domagają się określenia płacy minimalnej na poziomie 15 dolarów za godzinę. Obecnie „producenci hamburgerów” są jednymi z najgorzej wynagradzanych pracowników za oceanem.

  • Już prawie połowa z 95 publicznych szkół wyższych nadzorowanych przez resort nauki zakończyła ubiegły rok ze stratą – wynika z danych, które „Rzeczpospolita” otrzymała z resortu nauki. To trzy razy więcej niż jeszcze w 2010 r.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki