poniedziałek, 17 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos grudzień 2021

  • Od 2026 roku wszystkie nowe samochody sprzedawane w USA mają mieć na wyposażeniu urządzania uniemożliwiające skorzystanie z pojazdu kierowcy pod wpływem alkoholu. Przepisy w tej sprawie przyjął Kongres Stanów Zjednoczonych.
  • Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że większość Polaków nie oszczędza samodzielnie na emeryturę. Do takiej postawy przyznało się ponad 70 proc. ankietowanych. Sytuacja jest odrobinę lepsza w przypadku odkładania pieniędzy na inne cele. Połowa Polaków przyznała, że ma oszczędności, a co trzeci z nas może pochwalić się poduszką powyżej sumy pięciu wynagrodzeń.
  • Od 9 listopada w Niemczech obowiązuje nowy katalog kar pieniężnych dla kierowców. Przewiduje on m.in. podwojenie wysokości kar za przekraczanie dozwolonej prędkości. W Polsce kary dla kierowców też w górę.
  • Rząd Korei Południowej ogłosił tymczasową obniżkę o 20 proc. podatku na benzynę, olej napędowy i gaz LPG, by złagodzić wpływ rosnących cen ropy naftowej na inflację i koszty życia (podatek stanowi ok. 40 proc. ceny paliw).
  • Władze Paryża wydały rozporządzenie o ograniczeniu prędkości elektrycznych hulajnóg do 10 km/godz.
  • Niemal dziewięciu na dziesięciu pracowników zgłasza gotowość do zmiany pracodawcy. Co trzeci pracownik w ciągu ostatnich dwóch lat sprostał wyzwaniu i znalazł nową pracę – wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Pracuj.pl.
  • Kwota przeterminowanych i nieopłaconych zobowiązań Polaków spadła po 1,5 roku pandemii do 77,8 mld zł. Spadła też liczba dłużników, najbardziej w grupie 18-24-latków – wynika z raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.
  • Dziennik „The Guardian” podał, że Amazon zapłaci 500 tys. dolarów kary za „niewłaściwe informowanie” pracowników o przypadkach COVID-19 w ich miejscu pracy.
  • Do rynkowego garnka zaglądał
  • Arek Wieczorek