sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

  • To nie jest historyczny rekord, a jednak robi wrażenie. Szef jednej z sieci sushi w stolicy Japonii zapłacił 14 mln jenów (467 tys. zł) za ważącego 200 kg tuńczyka błękitnopłetwego na noworocznej aukcji na rynku rybnym Tsukiji w Tokio. Jednocześnie ekolodzy alarmują, że populacja tuńczyka cały czas spada. Gatunkowi grozi wyginięcie.
  • Cena ropy naftowej w pierwszej dekadzie stycznia wynosiła średnio około 37 dolarów za baryłkę. W stosunku do początku ubiegłego roku jest ona tańsza o 35 procent.
  • Na polskich lotniskach pojawia się coraz więcej pasażerów. Policzono, że w ubiegłym roku przez nasze porty lotnicze przewinęło się ponad 30,5 mln osób. Rok wcześniej polskie lotniska odwiedziło 27,1 mln pasażerów.
  • Po tym, jak w grudniu rezygnację złożył Paweł Tamborski, nowym prezesem warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych została prof. Małgorzata Zaleska (zasiadała m.in. w radzie GPW i uczestniczyła w pracach wielu instytucji krajowych i zagranicznych). Prezesa GPW 12 stycznia powołało walne zgromadzenie giełdy.
  • 215 mld zł – tyle warte są ubiegłoroczne transakcje, których nie zarejestrowano, co stanowiło 12,4 proc. PKB. To polska szara strefa. Związany z nią ubytek dochodów budżetu z tytułu CIT wyniósł w 2014 roku około 40 mld zł. Straty w opłacaniu akcyzy na wyroby tytoniowe szacowane były na blisko 5 mld zł. Jeśli do tego doliczymy miliardy niezapłaconego VAT, to okaże się, że wypowiadając stanowczą walkę podatkowym złodziejom, będzie można wspomóc wielodzietne rodziny i potrzebujące samorządy.
  • 12,3 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania domaga się od Skarbu Państwa mieszkaniec Katowic. Pod koniec ubiegłego roku wyszedł na wolność po jedenastu latach przymusowego (ale bezpodstawnego – jak w listopadzie ub.r. orzekł sąd) pobytu w zakładzie psychiatrycznym w Rybniku.
  • Deflacja w grudniu 2015 roku wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,2 proc.

Do rynkowego garnka zaglądał

Damian Bukowiecki