czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rynkowy bigos

 Jak podaje raport „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego. Branża przemysł lotniczo-kosmiczny”, 60 proc. pracodawców z branży kosmicznej, którzy prowadzili w 2021 roku procesy rekrutacyjne, miało trudności ze znalezieniem pracowników. Polski sektor kosmiczny jest wciąż branżą młodą i rozdrobnioną. Aż 95 proc. wszystkich podmiotów zajmujących się kosmosem to firmy zatrudniające do dziewięciu pracowników.

 Wśród przedsiębiorców (głównie działających w MSP) narasta oburzenie związane z wysokością składki zdrowotnej, która uzależniona jest od dochodu. Tym samym – zdaniem licznych prawników – łamana jest zasada równości Polaków wobec prawa.

 Allianz Trade mierzy, jak trudno jest ściągnąć należności w danym kraju. Z udostępnionych danych wynika, że Szwecja, Niemcy i Finlandia to kraje, w których windykacja należności jest najmniej skomplikowana, podczas gdy Arabia Saudyjska, Malezja i ZEA to miejsca, w których windykacja należności stanowi największe wyzwanie.

 Rekordzistą w uchylaniu się od spłaty alimentów jest 34-latek z woj. wielkopolskiego, którego dług sięga prawie 867 tys. zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

 „Otyłość cyfrowa” to określenie oznaczające brak umiarkowania w korzystaniu ze wszelkich źródeł internetu. W 2020 roku, zerkając w smartfon lub iphone, spędzaliśmy średnio aż 7 godzin 50 minut! Czyli niemal jedną trzecią każdego dnia. Jak podaje founders.pl, w tym roku przekroczymy granicę ośmiu godzin.

 Rosjanie przejęli wiele sklepów na zajętych terenach Ukrainy. Okazuje się jednak, jak informuje „Forbes”, że „nowi sowieci” nie umieją nimi kierować. W jednym z miast okupanci przyznali, że nie wiedzą, jak zarządzać sklepem. Nie ma zarządu, nie mają pojęcia, jak liczyć rozchód i sprzedaż – napisał „Forbes”.

Do rynkowego garnka zaglądał

Tomasz Miarecki