sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Wild Run – zapraszamy!

W tym roku biegniemy dla zwierząt Azji. To kontynent pełen rzadkich gatunków zwierząt, które z powodu trwającego tam kryzysu ochrony przyrody są szczególnie narażone na wyginięcie. Zagraża im przede wszystkim utrata naturalnych siedlisk, niedobór wody, zmiany klimatyczne, a także kłusownictwo, ekspansja koncernów wydobywczych, rolnych i odzieżowych.

Już po raz szósty ZOO Wrocław, Fundacja ZOO Wrocław – DODO oraz Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław wspólnie organizują charytatywne wydarzenie, z którego cały dochód przeznaczony jest na ratowanie gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. ZOO Wrocław oraz Fundacja ZOO Wrocław – DODO wspierają kilkanaście projektów ochroniarskich w Azji, ratując wiele gatunków zwierząt i miejsce ich życia. W tym roku ambasadorami biegu Wild Run są dzioborożec palawański, słoń indyjski oraz lori kukang.

Przez ostatnie dwa lata bieg miał odsłonę wirtualną. W tym roku biegacze mogą pobiec i wirtualnie, i stacjonarnie – na trasach wytyczonych na terenie wrocławskiego zoo. Będą to dwie pętle po 5 kilometrów krętymi alejkami ogrodu, między wybiegami zwierząt.

Hasło Wild Run 2022 to „Ratujemy zwierzęta Azji”. Dochód zostanie przekazany na ratowanie zagrożonych gatunków zwierząt Azji.

Bieg główny stacjonarny na 10 km odbędzie się 9 października na terenie wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Początek o godzinie 16.30. Miejsc startowych jest tysiąc. Do udziału zapraszamy zarówno profesjonalnych biegaczy, jak i amatorów. Są również opcje dla dzieci i młodzieży. Przed biegiem głównym zaplanowano dwa biegi towarzyszące: dla najmłodszych (do 8. roku życia) na 100 m oraz dla młodzieży (do 16. roku życia) na 1 km. Biegi te są limitowane – do 100 miejsc.

Zapisy odbywają się przez stronę:

www.wildrun.eu

Wirtualnie, aby wziąć udział w Wild Run 2022, można pobiec 9 października 2022 roku w każdym miejscu na świecie.

Pakiet podstawowy, w ramach którego zawodnicy otrzymują numer startowy z chipem, medal, magnes zoo oraz torbę biegu kosztuje obecnie 75 zł, ale cena wzrasta co 200 kolejnych zapisanych osób (maksymalna cena to 100 zł). Można zamówić także pakiet rozszerzony o koszulkę biegu i czapkę biegacza. Cena za każdy z tych wyjątkowych dodatków to 50 zł.

Za profesjonalny pomiar czasu, podobnie jak przy poprzednich edycjach biegu, odpowiada Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław. W miasteczku biegowym na zawodników będą czekać stoiska sponsorów, między innymi będzie możliwość skorzystania z profesjonalnego masażu. Wodę dla zawodników dostarczy MPWiK w ramach akcji „Pij kranówkę”.

W tym roku rozgrzewkę dla biegaczy i rozciąganie po biegu poprowadzi Marta Kruk – Codziennie Fit (www.codzienniefit.pl) – trenerka przygotowania motorycznego, trenerka personalna, instruktorka fitness i były sportowiec. Przez lata uprawiała lekką atletykę. Skończyła wrocławski AWF i od dziesięciu lat rozwija swoją działalność pod nazwą Codziennie Fit.

Pobiegnij w Wild Run i pomóż ratować zagrożone gatunki! Zapewniamy niepowtarzalną atmosferę i niecodzienną scenerię wrocławskiego zoo. A cel biegu jest szczytny.

Ambasadorami biegu są:

• lori kukang – niewielki naczelny ssak nadrzewny z ogromnymi oczami, który żyje na Sumatrze, ale jest zagrożony przez kłusownictwo i nielegalny handel. ZOO Wrocław i Fundacja ZOO Wrocław – DODO wspierają na Sumatrze działania Fundacji Kukang chroniącej lori. Wsparcie odbywa się poprzez edukację lokalnej społeczności, a także uprawę kawy Kukang;

• dzioborożec palawański – endemiczny gatunek ptaka występujący jedynie na Palawanie i pomniejszych okolicznych wyspach indonezyjskich, który charakteryzuje się ciekawym zwyczajem związanym z rozrodem. Samica „zamurowuje” się w dziupli materiałem przyniesionym przez samca, pozostawiając jedynie mały otwór, przez który samiec dostarcza pożywienie. Samica składa jaja, a po około miesiącu wykluwają się z nich młode. Wychodzą z dziupli dopiero wtedy, gdy są już niemal samodzielne i prawie tak duże jak dorosły osobnik (po 1,5-2 miesiącach od wyklucia). Obszar występowania dzioborożca, słynący z endemicznych gatunków zwierząt, jest od lat ograniczany przez człowieka między innymi przez rozwój rolnictwa. W ostatnich latach dzioborożce cierpią również z powodu zmian klimatycznych powodujących niszczycielskie tajfuny.

Wild Run 2022 wspiera także ochronę słoni indyjskich, a szczególnie populacji żyjącej na wyspie Borneo. Wesprzemy fundację Hutan, która prowadzi projekt ochrony fauny i ekosystemu Borneo, zajmując się rewitalizacją plantacji palmy olejowej. Przy odpowiednim wsparciu i świadomym wyborze produktów ekologicznych udaje się chronić endemiczne gatunki zwierząt Borneo.

Więcej na stronie:

wildrun.eu/dla-kogo-biegniemy

Podczas wszystkich dotychczasowych pięciu edycji Wild Run (2017-2021) zebraliśmy ponad 150 tysięcy złotych, które w całości zostały przekazane na ratowanie ginących gatunków zwierząt w Afryce, Azji i Europie.

W Wild Run na przestrzeni ostatnich pięciu lat pobiegło blisko 4,5 tysiąca biegaczy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznym biegu. Zapraszamy również do współpracy sponsorów.

(Materiał zoo)