sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Rewal: Morze czeka!

Gmina Rewal to miejsce znane z niezwykłych walorów przyrodniczo-krajobrazowych, czystych, szerokich plaż i bogatej bazy noclegowo-gastronomicznej. Siedem niewielkich i uroczych miejscowości, z których aż sześć znajduje się nad samym morzem, to powód, dla którego co roku gminę Rewal odwiedzają tysiące turystów doceniających szeroki wachlarz atrakcji i wielki wybór możliwości spędzania czasu wolnego.

 

Jako gmina nadmorska, Rewal dokłada wszelkich starań zmierzających do polepszenia standardu plaż i kąpielisk. O niewątpliwym sukcesie w tej dziedzinie świadczy przyznanie w 2012 roku aż sześciu wyróżnień w programie „Błękitna flaga”. Certyfikaty otrzymały Pobierowo, Pogorzelica, Trzęsacz, Rewal, Pustkowo i Niechorze, zyskując tym samym miano czystych i bezpiecznych miejsc wypoczynku.

 

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

 

Wszyscy miłośnicy natury mogą poznać niezwykłe walory gminy, wybierając się na wycieczkę po specjalnie przygotowanych szlakach pieszych i rowerowych. Gmina od dawna promuje aktywną turystykę – tzw. turystykę sportową – dążąc do stworzenia jej nowej jakości przez budowanie w pełni profesjonalnych kompleksów sportowych. Obecnie na jej terenie znajdują się trzy obiekty wraz z boiskami – w Niechorzu, Pobierowie i Rewalu, gdzie też odbywają się wydarzenia sportowe na skalę ogólnopolską. W ramach promowania czynnego wypoczynku powstał Rewal Bike System – nowoczesna wypożyczalnia rowerów.

 

 

Warunki naturalne gminy Rewal wraz z jej bogatą infrastrukturą sportową zachęcają także do uprawiania takich sportów jak żeglarstwo, windsurfing, paralotniarstwo, pływanie, wędkarstwo, jeździectwo konne i wiele innych.

Wśród niewątpliwych atrakcji gminy Rewal znajdują się zabytkowe budowle, w tym jedne z najsłynniejszych, znane w całej Europie, ruiny gotyckiego kościoła, wokół którego narosło wiele legend. Bardzo znamiennym zabytkiem jest ponad 140-letnia niechorska latarnia morska – jedna z piękniejszych latarni polskiego Wybrzeża.

 

 

Do szczególnych atrakcji należy przejęta przez gminę Rewal w 2002 r. Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Popularność kolejki przerosła oczekiwania jej zarządców, co spowodowało konieczność rewitalizacji całego taboru wraz z infrastrukturą. Dzięki otrzymanej dotacji unijnej trwają działania poprawiające kondycję kolejki.

Wciąż powstają nowe produkty turystyczne poprawiające estetykę gminy, jak np. pomnik Rybaka i ławeczka Romea i Julii w Rewalu, tarasy i platformy widokowe, tablice informacyjno-promocyjne i wiele innych.