czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Kudowa-Zdrój: Atrakcyjne kudowskie lato

Choć Kudowa-Zdrój cieszy się świetną renomą na ogólnopolskim rynku uzdrowiskowo-wypoczynkowym, to miejscowy samorząd doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kto stoi w miejscu, ten się cofa i aby dobrze promować gminę i miejscowe atrakcje, trzeba realizować nowe pomysły. Jednym z najnowszych było zorganizowanie w czerwcu I Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Gęsina nie tylko na św. Marcina”.

– Słyniemy z bogatych łowisk i smażalni ryb, a głównym daniem jest wspaniale przyrządzany pstrąg – mówi Czesław Kręcichwost, burmistrz Kudowy-Zdroju. – Łowisk jest kilka i są one prowadzone profesjonalnie, a odwiedza je ogromna rzesza turystów czeskich i zdarza się, że karpia kupujemy również w Czechach. Często jesteśmy zapraszani do naszych sąsiadów, utrzymujemy bliskie kontakty z ambasadą polską i Instytutem Polskim w Pradze.

 

Burmistrz Czesław Kręcichwost

 

Już kilkakrotnie kudowscy mistrzowie patelni przygotowywali ogromne przedsięwzięcia kulinarne, duże prestiżowe bankiety, a podczas EURO 2012 Kudowa-Zdrój miała nieodpłatnie swój namiot na praskim rynku. Można było pochwalić się kucharskim kunsztem i w ciekawy sposób promować gminę.

– Pomyśleliśmy też, że warto postawić na znakomitą polską gęsinę. W ubiegłym roku powstało u nas Stowarzyszenie Turystyki i Biznesu [prezes Wiesław Dziuda – przyp. aut.], które podjęło się zorganizowania I Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Gęsina nie tylko na św. Marcina” – wyjaśnia burmistrz Kręcichwost. – Impreza w Parku Zdrojowym udała się wspaniale, potrawy na niej serwowane mogły zadowolić najwybredniejsze podniebienia, a to przede wszystkim dzięki Wiesławowi Boberowi, wiceprezesowi STiB w Kudowie-Zdroju, który należy do Kapituły Kucharzy Polskich. Poza delektowaniem się smakołykami, nasi mieszkańcy, turyści i zaproszeni goście dopingowali mistrzów kuchni podczas konkursu kulinarnego, podziwiali występy artystów warszawskich scen, zespołów ludowych i chórów. Były kiermasze, interesujące pokazy, zorganizowano gry i zabawy dla najmłodszych.

 

Kudowa-Zdrój park
Kudowa-Zdrój park

 

Dużo się dzisiaj dobrego dzieje w Kudowie-Zdroju, a tylu inwestycji, ile jest teraz przeprowadzanych, nie było już od wielu lat. Przykładem jest choćby rewitalizacja osiedla Fabrycznego, remont ul. Zdrojowej, uzbrajanie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe i utworzenie w tym roku Centrum Integracji Społecznej. – Poza tym w pierwszym półroczu dużo czasu zajmuje nam przygotowanie przetargu na gospodarkę odpadami – podkreśla Czesław Kręcichwost. – Ta nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma być wdrażana, ale my w Kudowie-Zdroju od kilkunastu lat robimy właśnie tak, jak jest w tym nowym akcie prawnym.

Kudowa-Zdrój jest odwiedzana przez kuracjuszy i turystów przez cały rok. – W tegorocznym sezonie letnim przygotowaliśmy szereg atrakcyjnych imprez zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości odwiedzających nasze uzdrowisko – ocenia Wojciech Duś, kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Miasta w Kudowie-Zdroju. – Do najciekawszych propozycji, na które zapraszamy w lipcu, należy 25. Bieg Homolan (21 lipca), a 14 lipca w ramach Żywiołowej Kudowy zorganizowany zostanie Cyklofestiwal. Będzie to peleton rodzinny utworzony z chętnych do wycieczki, podczas której zostaną rozegrane konkursy, zabawy i będą fajne nagrody związane z turystyką rowerową. Każdy uczestnik otrzyma kamizelkę odblaskową, mapę i foldery opisujące trasy rowerowe na pograniczu polsko-czeskim. Trasa nie jest trudna, pojedziemy do naszych przyjaciół Czechów, do pięknego miejsca, gdzie można napić się wody mineralnej, a później wracamy do Kudowy-Zdroju na kulminacyjny punkt imprezy, czyli na zawody w skokach rowerowych do wody, do stawu w Parku Zdrojowym. Na pewno będzie dużo dobrej zabawy dla zawodników i kibiców. Ale najważniejszą lipcową imprezą jest spotkanie z Radiem Złote Przeboje (20 lipca). Będziemy gościć gwiazdy największego formatu polskiej estrady – Marylę Rodowicz i Oddział Zamknięty.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do Kudowy-Zdroju!

S.G. (TS)

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013