czwartek, 30 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Przemków: Wieża jakich mało

Podczas XVI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie, 26-27 września, uroczyście, w obecności posłów i samorządowców, oddano do użytku sztandarową inwestycję Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu – wieżę widokową posadowioną na terenie użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno”, który jeszcze do roku 1992 był sowieckim poligonem lotniczym.

Przemkowskie bagna wreszcie można oglądać jak z lotu ptaka

Dzisiaj można już z prawie 15-metrowej wieży oglądać wspaniałe krajobrazy bagiennych obszarów na terenie gminy Przemków, wszystko dzięki świetnemu pomysłowi, determinacji i konsekwencji pracowników wrocławskiego oddziału Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, a także przekazaniu terenu przez Powiat Polkowicki i współfinansowaniu zadania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– To rzeczywiście nasz pomysł, a przede wszystkim mojego zastępcy Marka Cieślaka i jest to logiczna konsekwencja wcześniejszych działań – podkreśla Piotr Śnigucki, dyrektor DZPK. – Mamy tam przecież swoje gospodarstwo rolne, pozyskujemy trzcinę, odtwarzamy starorzecza i zrobiliśmy dwa poldery zalewowe na 3 mln metrów sześciennych. A teraz powstała wieża, która musi być metalowa, bowiem na tych terenach często wybuchają pożary. Chcieliśmy, aby te wspaniałe tereny pokazać, a jak pokazać obszar zarośnięty kilkumetrową trzciną? Stąd właśnie wieża, z której z jednej strony widać panoramę użytku ekologicznego „Przemkowskie Bagno”, a z drugiej tereny Gospodarstwa Rybackiego „Stawy Przemkowskie”.

Do wieży prowadzi wiodąca przez trzcinowisko kładka długości prawie 900 metrów, a warto także podkreślić, iż inwestycja kosztowała sporo ponad 400 tysięcy złotych i nie było łatwo jej zamontować, bowiem bagno w tym roku nie zamarzło. Najważniejsze, że ten imponujący obiekt już jest atrakcją edukacyjno-turystyczną nie tylko Przemkowa, ale całego Dolnego Śląska.

HS

 

„Przemkowskie Bagno” utworzono dla ochrony stanowisk chronionych gatunków roślin i zwierząt. To ekosystem z ginącymi gatunkami ptactwa wodno-błotnego i cennymi roślinami. Stwierdzono tu występowanie ponad 300 gatunków roślin naczyniowych, między innymi storczyków – szerokolistnego i plamistego – goździka pysznego i paproci nasięźrzał pospolity. Rozległe szuwary trzcinowo-turzycowe i zarośla wierzbowe są ostoją żurawia, derkacza, świerszczałka, świergotka łąkowego i wąsatki. „Przemkowskie Bagno” jest też ostoją ptaków wodno-błotnych, w tym czternastu gatunków zagrożonych wyginięciem (bielik, derkacz, podgorzałka w skali globu). Żyją tutaj także ssaki: jeleń, dzik, sarna, kuna, jenot, tchórz i lis. Dzisiaj na użytku ekologicznym DZPK Wrocław prowadzi ochronę między innymi w ramach programu rolnośrodowiskowego.