piątek, 21 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Spółki z plusem

Bankier.pl przygotował ranking spółek niefinansowych, które osiągnęły największy zysk netto w drugim kwartale 2015 roku.

Pierwsza dwudziestka piątka na czysto zarobiła w sumie 5,9 mld zł. Kwota ta wystarczyłaby na przykład do wybudowania trzech Stadionów Narodowych lub nowego centralnego odcinka drugiej linii warszawskiego metra.

– Przeanalizowaliśmy kwartalne wyniki finansowe 382 spółek. Na plusie znalazły się 284 z nich. Suma zysków wyniosła 0,51 mld zł, czyli ledwie 1,3 mln zł na spółkę. Średni wynik został jednak mocno zaniżony przez Polską Grupę Energetyczną, która w wyniku jednorazowych odpisów poniosła stratę w wysokości 6,2 mld zł – komentuje Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

Ranking zdominowali państwowi giganci. W pierwszej dziesiątce znaleźli się m.in. KGHM, PGNiG, Lotos, Energa czy Tauron. Największy zysk wypracował Orlen, który jako jedyny na poziomie netto przekroczył granicę miliarda złotych. Zysk płockiej spółki za drugi kwartał wyniósł 1,37 mld zł.

Największe zyski wśród w pełni prywatnych spółek osiągnął Cyfrowy Polsat (305 mln zł). Tuż za jego plecami uplasował się CD Projekt, który dzięki sukcesowi gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” zaprezentował najlepsze wyniki finansowe w swojej czteroletniej giełdowej historii. Zysk producenta gier sięgnął w drugim kwartale 241 mln zł.

– Dobre wyniki finansowe niekoniecznie idą w parze z dobrymi notowaniami akcji. Przykładem są spółki energetyczne, które mają niezłe zyski, ale też widmo gigantycznych inwestycji w konserwację sieci przesyłowej. Do tego dochodzi państwowy właściciel, który rzadko kieruje się interesem akcjonariuszy – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

(ip)