piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Tu jest magia

Polanica-Zdrój to miejscowość łącząca w sobie urok górskiego miasta z bogatą ofertą uzdrowiskowo-wczasową. To bardzo znaczący ośrodek turystyczny na mapie Kotliny Kłodzkiej, w otoczeniu Gór Stołowych i Bystrzyckich. Kurort hrabstwa kłodzkiego przez cały rok gości u siebie turystów z różnych części kraju. To miejsce szczególne, ponieważ otwiera się zarówno na seniorów, rodziny z dziećmi, jak i wszystkich tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas lub wyciszyć się i nabrać dystansu do tempa dzisiejszego świata.

Burmistrz Mateusz Jellin (Polanica-Zdrój)
Burmistrz Mateusz Jellin zaprasza do Polanicy-Zdroju

Piękny krajobraz, pełen starodrzewu, wiekowych rododendronów, magicznych zakątków i alei możemy podziwiać w Parku Zdrojowym usytuowanym w samym sercu Polanicy. Olbrzymim atutem Polanicy-Zdroju jest znakomi­cie rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, która zaspokoi potrzeby zarówno amatorów rozwią­zań ekonomicznych, jak i wielbicieli luksusowych willi i ośrodków wypoczynkowych. Każda pora roku odsłania inną scenerię uzdrowiska. Pełne malowniczych widoków trasy spacerowe, rowerowe, biegowe czy zjazdowe utrzymywane są przez cały rok. Bliskość innych miejscowości Kotliny Kłodzkiej oraz pogranicza czeskiego sprawia, że weekend czy urlop w Polanicy-Zdroju będzie doskonałym wyborem.

Położenie

Polanica-Zdrójto uzdrowisko najbardziej znane pośród swych sudeckich braci i sióstr. Położona jest w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej, na wysokości około 380 m n.p.m., u wylotu Piekielnej Doliny, nad którą dominują szczyt Wolarza (850 m n.p.m.) oraz pokryta lasami Kamienna Góra (704 m n.p.m.). Przez centrum miejscowości płynie Bystrzyca Dusznicka, prowadząca swe wody ze źródeł w Górach Orlickich. Uzdrowiskowo-wypoczynkowa część Polanicy-Zdroju zajmuje nasłonecznione, łagodne południowo-wschodnie zbocza pierwszych wzniesień Gór Stołowych. Ich wyższe partie pokrywają lasy ciągnące się wzdłuż całego pasma i łączące się z olbrzymim kompleksem leśnym Gór Bystrzyckich. Te dwa pasma górskie oddziela od siebie głęboka Piekielna Dolina (obszar chroniony Natura 2000) z płynącą pośród głazów Bystrzycą Dusznicką.

Lecznictwo

Polanica słynie z wód mineralnych o różnych właściwościach leczniczych. Na terenie miasta rozlewane są trzy rodzaje wód: „Staropolanka” z ujęcia „Pieniawa Józefa”, „Wielka Pieniawa” pozyskiwana ze Źródła o tej samej nazwie oraz „Staropolanka 2000” ze Źródła P-300.

W uzdrowisku leczy się głównie choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby układu trawiennego oraz choroby naczyń obwodowych. Mocno rozbudowana jest także strefa SPA&Wellness oferująca liczne masaże i zabiegi regeneracyjne.

Imprezy

Polanica-Zdrój jest również ośrodkiem wielu imprez o charakterze kulturalnym, sportowym czy turystycznym. Do cyklicznych wydarzeń należą m.in.:

• Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Akiby Rubinsteina

• „Cały Kazio” – Festiwal Marii Czubaszek

• Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”

• Bike Maraton

• Puchar Polski w Nordic Walking

Aktywny wypoczynek

Polanica oferuje wiele atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zróżnicowane trasy piesze oraz rowerowe, stadion miejski, baseny kryte oraz liczne imprezy sportowe o zasięgu ogólnopolskim.

Trasy na terenie miasta

NA ROWERZE

Trasa rowerowa MTB Piekielna Pętla (długość ok. 5 km). Jedna z najtrudniejszych tras kolarstwa górskiego w Polsce, prowadząca zboczami Piekielnej Góry. Wymaga dobrej techniki, dużej wytrzymałości i ogólnej siły fizycznej.

Miejski Szlak Rowerowy (długość ok. 20,5 km). Trasa okrężna wokół Polanicy-Zdroju, przeznaczona dla zaawansowanych rowerzystów górskich.

Z KIJKAMI

Miejska Trasa Nordic Walking (długość ok. 6,5 km). Prowadzi przez Park Zdrojowy, przez las do Piekielnej Przełęczy i restauracji „Piekiełko”, przez Zbójeckie Skały, Wysoki Kamień, Złoty Widok, wzniesienie Góralka i stąd z powrotem do centrum Polanicy-Zdroju.

PIESZO

Miejska Trasa Turystyczna „Szlak Serduszkowy” (ok. 6 h). Okrężna trasa wokół Polanicy-Zdroju, oznaczona w terenie czerwonym serduszkiem. Prowadzi m.in. po punktach widokowych i do Etnograficznego Muzeum Misyjnego przy klasztorze Białych Sercanów na Sokołówce.

Szlaki turystyczne PTTK

Szlak czerwony do Dusznik-Zdroju (ok 4:20 h). Na trasie: Piekielny Labirynt, szczyt Wolarz, schronisko „Pod Muflonem”, miasto Festiwali Chopinowskich – Duszniki-Zdrój

Szlak niebieski do Wambierzyc (ok. 4:50 h). Na trasie: zgrupowanie fantastycznych form piaskowcowych Skalne Grzyby, Skansen u Sołtysa, Wambierzyce z sanktuarium i ruchomą szopką.

Szlak zielony do Zieleńca (ok. 5:00 h). Na trasie: Kamienna Góra, ruiny Fortu Fryderyka, unikatowe Torfowisko pod Zieleńcem, stacja sportów zimowych Zieleniec.

Szlak zielony do Karłowa (ok. 6:00 h). Na trasie: kaplica św. Anny w Batorowie, teren wspinaczkowy Białe Skały, Karłów – punkt wyjścia na Szczeliniec Wielki.

Szlak żółty do zamku Leśna Skała (ok. 1:40 h). Na trasie: oryginalna skalna Kalwaria, neogotycki zamek Leśna Skała z punktem widokowym.

Szlak żółty do Bystrzycy Kłodzkiej (ok. 5:30 h). Na trasie: Łomnicka Równia, ruiny Fortu Wilhelma, drewniany kościół w Zalesiu, średniowieczna Bystrzyca Kłodzka z Muzeum Filumenistycznym.

Imprezy cykliczne o charakterze sportowym

• Bike Maraton i Super Bieg

• Puchar Polski w Nordic Walking

• Mistrzostwa Polski Oldbojów w koszykówce i piłce nożnej

• Międzynarodowy Staż AIKIDO

• Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Akiby Rubinsteina