niedziela, 29 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Żmigród: Ludzie byli tutaj zawsze

Osada była tutaj już w epoce brązu, także dlatego, że rzekę Barycz przecinała rzymska droga handlowa prowadząca w kierunku „wybrzeża bursztynowego” – Bałtyku. Natomiast lokowana została przez księcia wrocławskiego Henryka III, który w roku 1253 zlecił założenie tutaj miasta, a nowo powstały gród ufortyfikowano, otoczono palisadą, wałem i fosą.

Niestety, w ciągu wieków nie omijały Żmigrodu zniszczenia wojenne, epidemie i pożary, ale mimo wielu trudności miasto konsekwentnie i stale odbudowywało się, a dzisiaj rozwija się świetnie, poprawiając swoją infrastrukturę oraz korzystając z mądrości i pracowitości miejscowej społeczności oraz świetnego skomunikowania. Dzisiejszy Żmigród nadal świetnie pełni swoją tradycyjną funkcję lokalnego, prężnie działającego ośrodka administracyjnego, kulturalnego, oświatowego i gospodarczego.

Żmigród od wielu lat sukcesywnie rozwija się pod względem infrastrukturalnym, ale o sile i rozpoznawalności tej gminy świadczy także jej bogactwo kulturalne i walory rekreacyjno-wypoczynkowe. Gmina jest sercem Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, oferuje ponad 140 km rowerowych szlaków, a ostatnio oddano do użytku ponad 26-kilometrowy odcinek drogi rowerowej po trasie dawnej wąskotorówki. Wyjątkowymi i wartymi zobaczenia oraz skorzystania z nich są m.in.: Zespół Pałacowo-Parkowy Hatzfeldów w Żmigrodzie, ogrody bioróżnorodności nad rzeką Sąsiecznicą, nowoczesne centrum przesiadkowe park&ride oraz kąpielisko Aquagród, boiska, ścianka wspinaczkowa i nowoczesny park linowy.

– Zapraszamy wszystkich na przyjazną, piękną i interesującą ziemię żmigrodzką – mówi burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski.

Wydarzenia kulturalne w gminie Żmigród w roku 2019

24 marca – przegląd dorobku zespołu placówek kultury;

7 kwietnia – Żmigrodzki Jarmark Wielkanocny;

2-11 kwietnia – VII Maraton Na Raty;

1 maja – 47. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy;

12 maja – II Gminny Dzień Rodziny;

26 maja – Barokowo Motor Show; 2 czerwca – Dzień Dziecka;

7-8 czerwca – X Żmigrodzkie Dni Smoka;

8 czerwca – X Żmigrodzki Bieg Smoka;

15 czerwca – Międzynarodowy Zawodowy Wyścig Kolarski Grand Prix Doliny o Puchar Burmistrza Żmigrodu;

15 czerwca – Amatorski Wyścig Kolarski z cyklu Via Dolny Śląsk o Puchar Burmistrza Żmigrodu;

16 czerwca – Żmigrodzki Festiwal Kwiatów z Akcentem Nocy Świętojańskiej;

29 czerwca – Dragons Night Festival;

6 lipca – Nocny Turniej Siatkówki o Puchar Burmistrza Żmigrodu;

28 lipca – Vagday: Zlot Miłośnikow Aut z Grupy Vag;

24 sierpnia – Dożynki Gminne;

1 września – 48. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy;

7 września – Indywidualna Jazda na Czas Road Maraton o Puchar Burmistrza Żmigrodu;

22 września – Dzień bez Samochodu w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej;

6 października – Żmigrodzki Festiwal karpia i Lasu;

8 grudnia – Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z Przeglądem Stołów Bożonarodzeniowych.