sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Polanica-Zdrój: Spokojnie, bez inżynierii

Rozmowa z Jerzym Terleckim, burmistrzem Polanicy-Zdroju

Jak w tym roku zmienia się i rozwija Polanica-Zdrój?

– Nie ma żadnego zagrożenia związanego z budżetem Polanicy i nie musimy wdrażać żadnej dodatkowej inżynierii finansowej. Zobowiązania gminy Polanica-Zdrój stanowią około 30 procent budżetu, zatem dysponujemy pewnym luzem finansowym i inwestycyjnym i możemy inwestować nawet wtedy, gdy na horyzoncie nie widać jeszcze środków unijnych.

Szkoda jednak sięgać tylko do swojej gminnej kieszeni…

– Mamy potrzeby, których tak czy siak Unia Europejska nie rozwiąże, czyli na przykład drogi lokalne, na które pieniędzy unijnych nie będzie, więc i tak musimy rozwiązać te problemy we własnym zakresie. Do roku 2015 przystąpiliśmy niejako z marszu, budżet nowa rada przyjęła pod koniec stycznia i rozpoczynamy inwestycje, kolejne drogi i chodniki, wzbogacamy miejską infrastrukturę, jesteśmy już po kilku przetargach i będziemy realizować kilka dobrych dróg.

Ale – tak jak w życiu – jest coś ważne, coś najważniejsze i coś zupełnie nieistotne. Zatem jakie są tegoroczne priorytety?

– Najważniejsza będzie infrastruktura miejska: w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. schetynówek, realizujemy ul. Łąkową, zarówno część jezdną, jak i chodniki, oświetlenie i uporządkowanie infrastruktury podziemnej. Ponadto zrobimy chodnik wzdłuż ul. Warszawskiej, a że jest to droga wojewódzka, wykonamy tę inwestycję przy wsparciu województwa, a wraz z zarządem dróg powiatowych zrealizujemy chodniki przy ul. Wojska Polskiego. Poza tym za kilkaset tysięcy złotych modernizujemy na Sokołówce ul. Marii Dąbrowskiej. Wymieniłem podstawowe tegoroczne inwestycje, a do tego dochodzi jeszcze przygotowanie na rok przyszły koncepcji zagospodarowania tzw. małego rynku, terenów rekreacyjno-sportowych i wieży obserwacyjno-astronomicznej.

Przyszłe środki unijne będziecie zdobywać, jednocząc się z innymi samorządami, czy też pójdziecie drogą indywidualną?

– Będziemy jednoczyć się tylko pod hasłem określonych celów, w sprawach, gdzie będzie wspólny interes. Mamy porozumienie z gminami uzdrowiskowymi – Kudową-Zdrojem i Dusznikami-Zdrojem, niewykluczony też jest alians ze Świeradowem-Zdrojem, a jeśli chodzi o energooszczędność, na przykład oświetlenie uliczne, to nie wykluczamy wchodzenia w spółki celowe. Warto też podkreślić, że w tym rozdaniu środków unijnych będziemy mieli większy problem z ich pozyskaniem, bowiem nie ma w tym programowaniu pieniędzy na turystykę, uzdrowiska i promocję gmin.

Czyli będzie się trzeba nieźle nagimnastykować, aby z tego brukselskiego tortu coś dla siebie wykroić

– I na taką gimnastykę jesteśmy nieźle przygotowani.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

Kalendarz wydarzeń w Polanicy-Zdroju

 • Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej – 25 czerwca, 23 lipca, 13 i 27 sierpnia i 10 września.

 • Mistrzostwa Polski w piłce nożnej (50 plus) – od 19 do 21 czerwca.

 • Noc Kupały – 20 czerwca – koncert gitarowy w parku Różaneczników.

 • Puchar Polski Nordic Walking – 27 czerwca.

 • Muzyczne Wydarzenia – Lato 2015 – 4 lipca – koncert bluesowy grupy Sagittarius.

 • Festiwal Muzyczne Parkowanie – od 10 do 12 lipca – cykl koncertów i warsztatów muzycznych.

 • Lato Filmowe – od 17 do 19 lipca – festiwal plenerowy w Parku Zdrojowym.

 • Śniadanie na trawie – 26 lipca – cykl koncertów muzyki klasycznej w Parku Zdrojowym.

 • Muzyczne Wydarzenia – Lato 2015 – 15 sierpnia – koncert kapeli góralskiej Janicki.

 • Śniadanie na trawie – 16 sierpnia. • Źródło Zdrowia – 22 sierpnia – plenerowe pokazy i warsztaty tańca w Parku Zdrojowym.

 • Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina – od 21 do 30 sierpnia.

 • Mistrzostwa Polski Oldbojów w koszykówce – od 5 do 6 września. • Festiwal Marii Czubaszek – od 11 do 13 września.

 • BIKE Maraton – od 18 do 19 września – imprezie będzie towarzyszyć rajd rowerowy Rodzinny Tour de Polanica.