piątek, 13 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

222. urodziny Aleksandra hr. Fredry

Pomnik dłuta Leonarda Marconiego przed ratuszem to jeden z symboli Wrocławia – Aleksander hr. Fredro spogląda z cokołu na Rynek i przemyśliwa, co by tu jeszcze dzierżonym w dłoni gęsim piórem napisać… Sam Fredro zaś to prawdziwie Honorowy Obywatel Wrocławia!

My, wrocławianie, jesteśmy dumni i z pomnika, i z tego, że Fredro w jakiś metafizyczny sposób obdzielił nas lwowską tradycją, i z tego, że rękopis „Zemsty” znajduje się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Czcimy więc znakomitego komediopisarza, ma we Wrocławiu swoją ulicę, jest też kasztanowiec „Fredruś”. A wrocławskie teatry „Zemstę” – czyli sztandarowe dzieło hrabiego Aleksandra – przypominają co czas jakiś. Nic więc dziwnego, że 222. urodziny Fredry będziemy w dolnośląskiej stolicy bardzo uroczyście świętowali! Nie zabraknie życzeń pod pomnikiem, prezentacji dawnych wydań dzieł komediopisarza ze zbiorów Ossolineum i spektaklu „Zemsta” Wrocławskiego Teatru Komedia. Co prawda, Fredro urodził się 20 czerwca, ale wrocławskie uroczystości odbędą się 14 czerwca, przygotowali je Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocławski Teatr Komedia i uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry.

Fredrowski jubileusz zacznie się i zakończy w parku Staromiejskim – stąd licealiści (w strojach fredrowskich…) przejdą pod pomnik patrona, tam złożą mu specjalnie napisane dowcipne życzenia, a potem radosnym korowodem wrócą do parku. W parku będą już na pewno ich oczekiwali wielbiciele hrabiego, a wszystkich fredrofanów czekać tu będzie poczęstunek restauracji „Pod Fredrą”, a następnie niespodzianka od Ossolineum – pokaz najciekawszych wydań dzieł Fredry. „Zemsta”, która ukazała się w roku 1831, była tłumaczona m.in. na angielski i norweski… Akademicki Zespół Pieśni Tańca „Jedliniok” przygotował tańce, popularne w czasach Fredry – poloneza i mazura.

Ale najważniejszym punktem fredrowskich urodzin będzie „Zemsta” przygotowana przez zespół Wrocławskiego Teatru Komedia. Na Scenie Letniej (gdyby pogoda zawiodła – na scenie Teatru Lalek) zobaczymy fredrowskich bohaterów i usłyszmy najsłynniejsze frazy, choćby „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”… Spektakl poprzedzi opowieść dra Grzegorz Polaka z Ossolineum o Fredrze i jego dziele. – Staram się pokazać Fredrę i jego czasy tak, aby młodych do Fredry i „Zemsty” nie zniechęcać – mówi dr Polak.

A to „niezniechęcanie” jest bardzo ważne, bowiem Wrocławski Teatr Komedia ma szerokie fredrowskie plany. – Chcemy fredrowski projekt teatralno-edukacyjny kontynuować i rozszerzyć – zapowiada jeden z szefów WTK, Paweł Okoński. – Chcemy też przygotować na przyszły rok nową fredrowską premierę. Jest dobra wola i dobra aura… Czyli zgoda, a Bóg wtedy rękę poda!

Zgoda i dobra aura jest, władze miasta wspierają fredrowski projekt i dofinansowały urodziny hrabiego Aleksandra, przygotowane przez WTK, ZNiO i XIII LO.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, urodzinowe spotkanie z Aleksandrem hr. Fredrą zaczynamy o godzinie 14!

Ata