piątek, 28 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pokaż się i wygraj

W drugiej połowie marca Łódź po raz kolejny gościć będzie imprezę wspierającą tych, którzy chcą poznawać świat, innych ludzi i ich zwyczaje. To również miejsce ważne dla promocji miast, regionów, małych ojczyzn z ich tradycjami.

Targi Turystyczne „Na Styku Kultur”, którym nasz miesięcznik towarzyszy już od kilku lat, są imprezą szczególną na targowo-wystawienniczej mapie Polski. Tutaj w jednym miejscu przeplata się koloryt wielości. Tutaj poznać możemy nieznane. Jednocześnie pokazać możemy innym to, co u nas jest wyjątkowego. Te targi to coś na kształt dzielenia się z innymi tym, co mamy najlepszego, szczególnego, wartego poznania. Idea poznawania ludzi, obyczajów, smaków, dźwięków, historii… To wszystko składa się na Targi Turystyczne „Na Styku Kultur”. Tegoroczna edycja tej imprezy potrwa od 20 do 22 marca.

Targi Turystyczne „Na Styku Kultur” są wyjątkową okazją do lepszego poznania usług skierowanych do turystów (również biznesowych), podróżników i globtroterów, a także zaprezentowania różnych form spędzania wolnego czasu. To również okazja do pokazania miast i regionów potencjalnym inwestorom. Podczas odbywających się w hali Expo Łódź targów touroperatorzy, biura turystyczne, pensjonaty, ośrodki uzdrowiskowe i obiekty SPA zaprezentują swoją ofertę turystyczną.

Turystyka i lokalność

Jak co roku, Targi Turystyczne „Na Styku Kultur” są też okazją dla samorządów z całej Polski, by w tym szczególnym miejscu, na tej jedynej w swoim rodzaju imprezie pokazać to, co mają wyjątkowego i najlepszego. Samorządy,
chcąc sprawnie funkcjonować, muszą promować swoje działania wszędzie tam, gdzie dostrzegają potencjalnych partnerów. Trzeba szukać jak najlepszych metod, by dać impulsy rozwojowe dla własnych regionów. Bez wątpienia siłą napędową lokalnej gospodarki jest turystyka. To jej rozwój może być motorem napędowym wielu innych dziedzin. Nic jednak nie dzieje się samo. W obecnych czasach promocja urasta do jednego z najważniejszych zadań, jakie stoją przed samorządami.

Tu jest siła

Szeroko rozumiana turystyka to gałąź gospodarki, która rozwija się bardzo dynamicznie. Jak podaje GUS, w 2018 roku nasz kraj odwiedziło 19,6 mln zagranicznych turystów. Zostawili u nas 34,5 mld złotych. Do tego doliczyć trzeba znakomicie rozwijające się krajowe turystyczne podróże Polaków. Tu wydatki w 2018 roku sięgnęły prawie 27,7 mld złotych. Gdzie te pieniądze zostaną, w niemałym stopniu zależy od oddolnej inicjatywy samorządowców, lokalnych grup działania, stowarzyszeń promujących regiony.

Przykładem dobrych działań w promocji turystyki są na przykład wczesnowiosenne i jesienne ogólnopolskie akcje promocyjne z cyklu „Polska zobacz więcej – Weekend za pół ceny”. W latach 2016-2018 Polska Organizacja Turystyczna oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki zrealizowały tę akcję pięciokrotnie, a liczba biorących w nich turystów w kolejnych latach wzrastała. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kreować kolejne akcje i poprzez turystykę wspierać lokalne i regionalne biznesy. Przyjemne z pożytecznym.

Pomysły i inspiracje

Targi „Na Styku Kultur” są cenione ze względu na wspaniałą atmosferę i ogromną popularność wśród zwiedzających. Są kopalnią pomysłów i niewyczerpanym źródłem inspiracji związanych ze zwiedzaniem Polski i świata i co za tym idzie, obowiązkowym wydarzeniem dla osób, które uwielbiają wyprawy i przygody. Podczas tegorocznej edycji targów, w ramach współpracy z redakcją National Geographic Polska, zostanie zorganizowany kolejny łódzki Festiwal Podróżników National Geographic. Pasjonaci podróży będą mieli możliwość udziału w spotkaniach z wybitnymi fotografami, autorami książek, globtroterami, odkrywcami oraz blogerami.

Przypomnijmy, że Targi Turystyczne „Na Styku Kultur” w 2019 roku przyciągnęły ponad 200 wystawców z kraju i z zagranicy oraz 10 tysięcy odwiedzających. Organizatorem wydarzenia jest Miejska Arena Kultury i Sportu w Łodzi.

(mnm)