niedziela, 28 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Samorządowe portfele

Od 2350 zł do 15 tys. zł brutto na koniec ub. roku wyniosła wysokość miesięcznego wynagrodzenia w jedenastu ankietowanych przez PAP urzędach miast.

Z jedenastu miast wojewódzkich, które wzięły udział w ankiecie, najwyższe uposażenie, 15 tys. zł brutto, po uwzględnieniu wszystkich składników pensji, otrzymywała w ub. roku dyrektor magistratu w Urzędzie Miasta Krakowa. Najniższe wynagrodzenie w tamtejszym magistracie, bez dodatku za wieloletnią pracę, przypadło natomiast osobie na stanowisku kancelisty – 2350 zł. Przysługiwała jej przy tym ruchoma premia (średnio 20-50 proc. wynagrodzenia zasadniczego). Ratusz podał, że średnie wynagrodzenie na koniec ub. roku wyniosło 5277 zł brutto na etat.

Najczęściej, najwyższej pensji w urzędzie nie otrzymuje prezydent miasta, którego wynagrodzenie objęte jest limitami. Z ankietowanych miast jedynie prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz stoi na czele listy płac. Według informacji z olsztyńskiego magistratu, Grzymowicz zarabia 10 940 zł brutto. Z kolei najniższa pensja w magistracie to 2600 zł brutto, wypłacana pracownikowi na stanowisku podinspektora. Średnie wynagrodzenie brutto w Urzędzie Miasta na koniec ub. roku bez kierownictwa urzędu wyniosło 3941 zł, z kierownictwem – 4002 zł.

Urząd Miasta Poznania przekazał dane jedynie o wynagrodzeniach zasadniczych. Ratusz poinformował, że w 2020 roku przy zatrudnieniu na pełnym etacie najniższe wynagrodzenie zasadnicze na stanowisku pomoc administracyjna wynosi 2600 zł, najwyższe na stanowisku dyrektor wydziału – 6200 zł.

Również w Urzędzie Miasta Katowice najniższe wynagrodzenie brutto otrzymywała osoba zatrudniona na stanowisku pomocy administracyjnej – 2360 zł (dane za ub. rok). Natomiast najwyższe wynagrodzenie brutto wyniosło 13 665 zł na stanowisku wiceprezydenta miasta. Średnia pensja w Urzędzie Miasta Katowice na koniec 2019 r. to 4401 zł brutto. To nieco mniej niż w Urzędzie Miasta Łodzi, gdzie średnie wynagrodzenie, łącznie z robotami publicznymi, pracami interwencyjnymi i bez wypłat jednorazowych, to 4033 zł. Najniższa pensja w łódzkim ratuszu wynosi 2600 zł brutto. Najwyższe wynagrodzenie – 14 045 zł brutto – wypłacane jest wiceprezydentowi miasta.

Również w Urzędzie Miejskim w Białymstoku najwyższe wynagrodzenie brutto na koniec ub. roku – 14 160 zł – otrzymywał zastępca prezydenta. Natomiast najniższą płacę (2364 zł) – sprzątaczka. Średnie wynagrodzenie brutto w Urzędzie Miejskim w Białymstoku wyniosło 4274 zł.

Jak wynika z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy, najniższe wynagrodzenie na pełnym etacie w tamtejszym magistracie wynosi 2886 zł i otrzymuje je referent. Natomiast najlepiej zarabiającym pracownikiem ratusza, podobnie jak w innych samorządach, jest wiceprezydent, z pensją na poziomie 12 485 zł brutto. Średnie wynagrodzenie brutto w urzędzie to 4603 zł.

W szczecińskim urzędzie najniższe uposażenie brutto przy zatrudnieniu na pełny etat to 2700 zł. Najwyższe wynagrodzenie otrzymuje dyrektor jednego z wydziałów i wynosi ono 13 340 zł brutto. Średnia pensja brutto w Urzędzie Miasta Szczecin jest na poziomie 5100 zł.

Rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia poinformowała, że najniższa płaca w toruńskim urzędzie miasta to 2600 zł brutto, a najwyższa – 9980 zł brutto. Średnie wynagrodzenie w urzędzie wyniosło na koniec roku 5502 zł brutto.

Z kolei rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Opola przekazała informacje, z których wynika, że najniższe zarobki brutto w ub. roku na pełnym etacie wyniosły 2999 zł. Natomiast najlepiej zarabiającym urzędnikiem był zastępca prezydenta, którego zarobki wyniosły 11 900 zł brutto. Średnie wynagrodzenie brutto w Urzędzie Miasta Opola przekroczyło 4700 zł.

W kieleckim ratuszu najlepiej zarabiającym samorządowcem jest osoba na stanowisku dyrektora, której zarobki wynoszą 10 343 zł brutto. Najniższą wypłatę otrzymuje sekretarka, specjalista. Jest ona równa tegorocznej pensji minimalnej – 2600 zł brutto. Średnie wynagrodzenie brutto wyniosło 4283 zł.

(kic/pap)