sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Pamiętamy. Nie zapomnimy

27 stycznia 2015 r. jest dniem zupełnie wyjątkowym. W tym dniu obchodzimy 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Pamięć całego świata skupia się na tragedii Szoa oraz całego okrutnego systemu terroru stworzonego przez Niemców w okupowanej Europie.

W tym wyjątkowym dniu chcemyi pokazać Ocalałym i całemu światu, że my – pokolenia powojenne – dojrzeliśmy do naszej własnej odpowiedzialności za pamięć. Będzie to znak tego, że jesteśmy gotowi ponieść dalej pamięć o Zagładzie europejskich Żydów oraz o losie, który w Auschwitz spotkał Polaków, Romów, jeńców rosyjskich i wiele innych grup ofiar.

Główne obchody 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą miały miejsce przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II-Birkenau. W bardzo wielu krajach, w tym dniu – będącym od dziesięciu lat Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu – odbędą się różne rocznicowe wydarzenia: konferencje, wystawy, obchody, spotkania… Będzie to niezwykły symbol tego, że pamięć o dramacie Auschwitz i pamięć o jego Ofiarach leży w sercach ludzi na całym świecie.