sobota, 25 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Złotówkowa kultura!

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (z wyłączeniem Panoramy Racławickiej)to miejsce, które od 1 lutego uczniowie i studenci do 26. roku życia mogą zwiedzać za złotówkę. Jego oferta stanowi element realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Kultura Dostępna”. Podobne „złotówkowe inicjatywy” dotarły też do innych miast i regionów Polski.

Nauka historii oraz kontakt ze sztuką będą łatwiejsze nie tylko w Noc Muzeów. Od 1 lutego w muzeach narodowych bilety dla dzieci i uczącej się młodzieży kosztują symboliczną złotówkę. Na zwiedzanie wystaw stałych – oprócz MN w Poznaniu – zapraszają:

  • Muzeum Narodowe w Warszawie

  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu

  • Muzeum Narodowe w Krakowie

  • Muzeum Narodowe w Szczecinie

  • Muzeum Narodowe w Poznaniu

  • Muzeum Narodowe w Kielcach

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku

  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku (Spichlerze na Ołowiance, Żuraw, Muzeum Zalewu Wiślanego)

Wejściówki za 1 zł. proponują również: w Warszawie- Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

– W ostatnich latach w wielu polskich muzeach przeprowadzono prace konserwatorskie i remonty, teraz nadszedł czas na umożliwienie szerszego korzystania z ich oferty. Drogie bilety wstępu wykluczają z uczestnictwa w wielu wydarzeniach dzieci i młodzież oraz inne mniej uprzywilejowane grupy obiorców. Dlatego szukam sposobów, by wszyscy, którzy interesują się kulturą, mogli do niej dotrzeć bez ponoszenia wysokich kosztów. Muszę przy tym przypomnieć, że jeden dzień w tygodniu, w którym wejście do muzeów jest darmowe, bilet za złotówkę dla dzieci, lekcje muzealne dla szkół czy specjalne projekty edukacyjne dla młodzieży – to wszystko już ma miejsce. Należy tylko dbać o to, żeby ta oferta stale była poszerzana – mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska.

KULTURA DOSTĘPNA

Likwidowanie barier w dostępie do kultury jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z tym, z inicjatywy minister Małgorzaty Omilanowskiej, resort wdraża program KULTURA DOSTĘPNA. To systemowe rozwiązanie, które ma służyć niwelowaniu barier kompetencyjnych i finansowych, szczególnie dla grup z różnych względów (problemy zdrowotne, niskie dochody, wiek, miejsce zamieszkania) narażonych na wykluczenie.

Kwestia dostępności jest definiowana w dwojaki sposób. Dostępność bezpośrednia to uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych (spektakl teatralny, koncert muzyczny, spektakl operowy, wystawy stałe i czasowe itp.), stymulowana systemem ulg i zachęt z jednej strony, z drugiej – wychodzeniem instytucji poza swoje mury i działalnością w terenie. Dostępność wirtualna natomiast wykorzystuje nowe technologie, dzięki którym treści kultury są upowszechniane za pomocą tematycznych platform cyfrowych.

Oferta tańszego dostępu do wydarzeń artystycznych, muzeów i wybranych teatrów jest systematycznie rozszerzana. Obok zainaugurowanych 1 lutego br. „Muzeów Narodowych
za złotówkę”, do prowadzonych od kilku lat działań należą:

  • Darmowy Listopad” – 4 rezydencje królewskie: Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Zamek Królewski w Warszawie są dostępne bezpłatnie przez cały miesiąc, towarzyszą temu lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży

  • Muzeum za złotówkę” – kilkadziesiąt instytucji w całej Polsce oferuje bilety wstępu do placówek dla dzieci do lat 16. za symboliczną złotówkę.

Kolejne elementy programu będą wprowadzane w trakcie 2015 r. Będą to m.in. darmowe wejścia do wybranych muzeów sztuki współczesnej, dodatkowe lekcje muzealne, transmisje spektakli teatralnych czy tańsze bilety do kina i na koncerty. Informacje o zniżkach lub bezpłatnych wejściówkach będzie można znaleźć na stronie internetowej kulturadostepna.pl, której uruchomienie planowane jest przed wakacjami.