środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Ulice radośnie rozbiegane

O tym, że Olesno biega wiedzą już chyba wszyscy. To pewnie dlatego 6 maja setki osób pojawiły się na oleskim Rynku.

W tym roku Oleskie Uliczne Biegi Pokoju odbyły się po raz 22. Impreza ta na stałe wpisała się do kalendarza imprez biegowych w naszym kraju. Tegoroczne zmagania rozpoczął przemarsz uczestników biegów, gości i sponsorów na Rynek.

Nim padł pierwszy strzał startera, odbył się ceremoniał olimpijski. Dawid Plata, uczeń Gimnazjum nr 1, wciągnął biało-czerwoną flagę na maszt. Nowy komandor biegu Artur Chęciński (na organizacyjną emeryturę odszedł Jan Stanisławczyk, dotychczasowy organizator imprezy) złożył raport gotowości do rozpoczęcia 22. Oleskich Biegów Pokoju, który odebrał burmistrz Sylwester Lewicki. Następnie odczytany został Apel Olimpijski, a Jakub Pierzyna z Gimnazjum nr 1 zapalił znicz olimpijski. Całej tej uroczystej oprawie towarzyszyła orkiestra z Wysokiej pod kierunkiem Piotra Rataja.

Otwierając 22. Oleskie Uliczne Biegi Pokoju, burmistrz Sylwester Lewicki mówił, że ogromnie się cieszy, iż po kilku latach przerwy biegi wróciły na zrewitalizowany Rynek. – Wierzę, że wzruszający ceremoniał otwarcia biegów będzie nas wszystkich łączył w sportowych zmaganiach – powiedział.

Jako pierwsi pobiegli wychowankowie przedszkoli, gorąco dopingowani przez wszystkich zgromadzonych. Następnie przyszedł czas na zmagania uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po nich – po raz trzeci w historii biegów – odbył się III Oleski Bieg Rodzinny (na 600 metrów). Biegły babcie i dziadkowie z wnukami, mamy i ojcowie z dziećmi. Nie zabrakło rodziców z niemowlakami w wózkach i z małymi dziećmi na rękach. Rewelacja!

Całość imprezy zakończył Bieg o Różę Olesna. Wystartowało w nim 257 zawodników. Na 5-kilometrowym dystansie nie do pokonania był Szymon Kulka – policjant z Gorlic, aktualny mistrz Polski w biegu na 5 i 10 km oraz w półmaratonie. Pokonał oleską trasę w 14 minut i 28 sekund. Za nim na mecie pojawili się Piotr Drobnik (Wschowa) i Paweł Ochal (Bydgoszcz).

Wśród kobiet najszybsze były: Natalia Nagirnjak (Winnnica), Ewa Brych-Pająk (Częstochowa) i Ewelina Bartocha (Lisów).

(tom)