wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Szansy nie przespaliśmy

Rozmowa z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna

Rok 2013 był niełatwy dla polskich samorządów, choć premier Donald Tusk odwołał już kryzys gospodarczy.

– My jesteśmy zadowoleni. Dobrze zdajemy sobie sprawę z zakończenia etapu finansowej pespektywy unijnej 2007-2013, czerpaliśmy z tych możliwości pełną garścią i w ostatnich kilku latach wykonaliśmy inwestycji za blisko
60 mln zł – to wielokrotnie więcej niż w poprzednich edycjach. Z tej skuteczności jesteśmy naprawdę dumni.

To kwota większa od całorocznego budżetu Olesna…

– To jak jeden budżet Olesna i jeszcze trochę. Na pewno możemy powiedzieć, że tego okresu nie przespaliśmy, a nasze dokonania dostrzeżono także na zewnątrz. Mniej więcej w połowie tej kadencji samorządowej w ogólnopolskim rankingu „Rzeczpospolitej”, honorującym najgospodarniejsze samorządy, w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu na Opolszczyźnie i dwudziestym którymś w Polsce – na 903 gminy. To sukces, tym bardziej że kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka brała pod uwagę dane pochodzące
z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Finansów i – kolokwialnie mówiąc – nie ma tutaj miejsca na jakąś ściemę.

A jak z finansami Olesna?

– Zadłużenie w porównaniu do średniej krajowej i do innych samorządów mamy na poziomie dość bezpiecznym około 30 procent. Z drugiej strony zasada ministra Rostowskiego spędza nam sen z powiek i musimy niemało się nagimnastykować przy układaniu przyszłorocznego budżetu.

A co z budżetem tegorocznym?

– Był budżetem bezpiecznym, wykonaliśmy kolejne inwestycje bezpośrednio dotyczące mieszkańców gminy. Przede wszystkim dokończyliśmy rewitalizację rynku w Oleśnie, wykorzystując przy okazji dwa projekty ze „schetynówek”. Najważniejsze, że wszystkie ulice dochodzące do rynku wykonane są z porządnego materiału, a sam rynek jest estetyczny i podoba się mieszkańcom i przyjezdnym. To naprawdę dzisiaj świetne miejsce, w którym lubią przebywać i spotykać się oleśnianie i nasi goście. Miejsce, które żyje do późnych godzin wieczornych, przy pięknej fontannie. Latem przyjeżdżali do nas turyści m.in. z Niemiec, Francji, Holandii i czuło się wtedy klimat prawdziwego europejskiego miasta. Staramy się, aby miasto żyło takim klimatem. W sezonie letnim organizowaliśmy mnóstwo imprez kulturalno-rozrywkowych, na stałe była zainstalowana estrada, na której nasi artyści prezentowali swe umiejętności. Możemy pochwalić się różnorodnym i bogatym środowiskiem muzycznym, jest u nas szkoła muzyczna, studium muzyki rozrywkowej i orkiestry. Planujemy podobnie zagospodarować rynek w Oleśnie w przyszłym roku.

Jak wyglądały inwestycje na terenach wiejskich?

– W tym roku wykonaliśmy na tych terenach kilka placów zabaw, modernizujemy i budujemy nowe boiska. Realizujemy kilkanaście projektów, korzystając z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Niedługo zacznie się nowy program unijnego finansowania…

– …a my w przyszłym roku kończymy kanalizację miasta. Pozyskaliśmy z Ministerstwa Gospodarki ponad 6 mln zł dofinansowania na budowę kanalizacji dozbrajającej nasze tereny inwestycyjne i ten projekt za blisko 8 mln zł chcemy zrealizować w przyszłym roku. Musimy też zbudować nową oczyszczalnię ścieków za około 20 mln zł i mamy nadzieję uzyskać na to środki zewnętrzne.

Rozmawiał Sławomir Grymin
 

W tegorocznym ogólnopolskim rankingu „Mistrzowie Inwestycji” organizowanym przez „Wspólnotę”, w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Olesno uplasowało się na 61. pozycji w kraju i pierwszej w województwie opolskim.