niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Olesno: Majowe święto

W 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja bardzo licznie zgromadzeni goście Olesna i jego mieszkańcy spotkali się na oleskim Rynku, gdzie odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę. Ukoronowaniem uroczystości zaś było odsłonięcie pomnika błogosławionego Jana Pawła II. Trzeci maja to także rocznica – czwarta – zawierzenia Olesna Najświętszej Maryi Pannie.

Mszy za Ojczyznę przewodził biskup diecezjalny diecezji opolskiej Andrzej Czaja, uczestniczyli w niej także kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Alfons Nossol, który przed czterema laty, 3 maja 2009 roku, ukoronował obraz Matki Boskiej Oleskiej i zawierzył Olesno macierzyńskiej opiece Bogarodzicy Maryi, biskup senior Jan Wieczorek, przyjaciel Jana Pawła II Eugeniusz Mróz, burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, starosta powiatu Jan Kus, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, żołnierze Jednostki Wojskowej 2286 z Szumiradu, harcerze, delegacje organizacji społecznych, uczniowie oleskich szkół z pocztami sztandarowymi i mieszkańcy miasta.

Mimo zupełnie niemajowej pogody Rynek w Oleśnie był pełen ludzi, którzy przyszli, aby wspólnie modlić się za Ojczyznę. – Prośmy – mówił w czasie mszy św. biskup Andrzej Czaja, syn ziemi oleskiej – aby nasza Ojczyzna rozwijała się w pokoju. Prośmy o pokój w świecie, w rodzinie, sercu… Dziękujmy też za beatyfikację Jana Pawła II i prośmy o jak najszybszą kanonizację.

 

Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo… raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”. (Słowa bł. Jana Pawła II na pomniku w Oleśnie)

 

Wzruszająco wspominał polskiego papieża arcybiskup Alfons Nossol. Mówiąc o Janie Pawle II jako o wybitnym teologu, wspominał czas studiów, czas spotkania z Karolem Wojtyłą, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który strony przygotowywanego przez siebie skryptu oznaczał nie numerami, ale kolejnymi fragmentami „Te Deum”… Wskazywał też na rolę polskiego papieża w tworzeniu nowego oblicza świata. – Spójrzmy na Jana Pawła II jako na wielkiego nauczyciela! – nawoływał. – Jako na krzewiciela pokoju przez budowanie pojednania w prawdzie i miłości. Bez tego nie byłoby wspólnej Europy, bo Europa jednoczy się w oparciu o prawdę i miłość.

Po mszy św. burmistrz Sylwester Lewicki i biskup Andrzej Czaja odsłonili pomnik bł. Jana Pawła II. Mieszkańcy Olesna bardzo mocno związani są z Janem Pawłem II i pamięcią o papieżu Polaku. Wiele razy spotykali się z Janem Pawłem II, a jednym z prezentów dla niego był zrobiony przez dzieci z oleskiego żłobka różaniec z żołędzi. Pomysł postawienia obelisku upamiętniającego spotkanie oleskich ministrantów z papieżem w czasie ich pielgrzymki do Watykanu powstał w czasie zorganizowanej przez burmistrza Lewickiego we wrześniu roku 2009 IV Krajowej Konferencji „Samorządy dla Jana Pawła II”. Wtedy też burmistrz Lewicki i biskup Czaja wmurowali kamień węgielny pod odsłonięty 3 maja pomnik. Na czele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Błogosławionego Jana Pawła II stanął ksiądz Walter Lenart, proboszcz oleskiej parafii.

Autorem odsłoniętego 3 maja pomnika jest znany rzeźbiarz, prof. Józef Stasiński, autor pomników Jana Pawła II, z których najbardziej ceniony jest ten we Lwowie. Profesor Stasiński to także znakomity medalier – najwięcej medali poświęcił papieżowi Polakowi. Znajdują się one w zbiorach watykańskich, a ponad sześćset trafiło do kolekcji Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu.

Papieska płaskorzeźba stanęła na drodze z Rynku do najstarszej świątyni w Oleśnie. – Pomnik niech woła o budowanie pomnika w sercach poprzez realizację tego, co nam przekazał Jan Paweł II – powiedział owego świątecznego majowego dnia biskup Andrzej Czaja.

To był bardzo piękny dzień – na przekór pogodzie, deszczowi, chłodowi. Zgromadzeni na Rynku w Oleśnie nie kryli wzruszenia: gdy nad Rynkiem popłynęła ulubiona pieśń polskiego papieża – „Barka” – w niejednych oczach zalśniła łza.

Anita Tyszkowska (TS)

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 1/2013