poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Niecodzienna lekcja historii

Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w multimedialnej lekcji transmitowanej bezpośrednio z wystawy stałej do szkół w całej Polsce.

Lekcja zatytułowana „Opowieść o Żydach polskich” będzie niezwykłą wędrówką po wystawie opowiadającej o 1000-letniej historii Żydów polskich. Uczniowie „wybiorą się” do XVI-wiecznego Krakowa, staną pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafią na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych przejdzie też przez galerię opowiadającą o Zagładzie. Zwieńczeniem podróży będzie rozmowa na temat współczesnej społeczności żydowskiej w Polsce.

Za pośrednictwem czata uczniowie, jak i nauczyciele, będą mogli na bieżąco zadawać pytania prowadzącym. Lekcja na żywo to doskonałe uzupełnienie szkolnego programu nauczania i możliwość zapoznania się z częścią wystawy stałej Muzeum Polin.

Mogli się o tym przekonać uczniowie IX LO im. J. Dąbrowskiego w Łodzi, którzy pilotażowo zwiedzili ekspozycję. – Wszyscy zaskakująco zgodnie i entuzjastycznie zadeklarowali chęć powrotu do Muzeum Polin – podkreśla nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Monika Michalak, która zabrała tam swoich podopiecznych. Zainteresowanie młodzieży tematyką Żydów polskich świadczy o tym – jak twierdzi nauczycielka, że ekspozycja wszechstronnie spełnia swoje zadania oraz pokładane w niej nadzieje.

– Zawartość merytoryczna wystawy oraz dedykowanej jej lekcji „Opowieść o Żydach polskich” uświadamiają widzom niezwykłe bogactwo kultury oraz złożoność dorobku Żydów polskich na przestrzeni tysiąca lat istnienia państwa polskiego – mówi nauczycielka z łódzkiego liceum. Jej zdaniem dla wielu spośród uczestników lekcji, a później odwiedzających Muzeum Polin, fakt „niemal organicznego” powiązania Polaków żydowskiego i nieżydowskiego pochodzenia, będzie jednym z największych odkryć.

Zajęcia będą dostępne bez logowania na stronie internetowej Muzeum Polin, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Programu 1 Polskiego Radia – udział w zajęciach jest bezpłatny; wystarczy komputer, rzutnik multimedialny oraz połączenie z internetem!

*   *   *

* Lekcja dla uczniów szkół podstawowych opowiadająca o obyczajowości i kulturze żydowskiej odbędzie się w godz. 9:00 – 9:40.

* Młodzież ze szkół wyższych zapraszamy do udziału w zajęciach o godz. 11:30 – 12:10. Tematem tego spotkania będzie tożsamość polskich Żydów.