wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

O czym śpiewają białka?

Studium Generale im. Profesora Jana Mozrzymasa oraz XVII Dolnośląski Festiwal Nauki zapraszają na wykład dra hab. Karola Kacprzaka, chemika z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „O czym śpiewają białka? Muzyka Natury”.

23 września 2014 (wtorek) o godz. godz. 17.15 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego (gmach główny, pl. Uniwersytecki 1) odbędzie się kolejny z cyklu wykładów w ramach Studium Generalne. Tym razem głównym prelegentem będzie dr hab. Karol Kacprzak., a współprowadzącym zapewne świetnie znany uczestnikom Studium generale (i nie tylko) prof. dr hab. inż. Piotr Drożdżewski.

Tym razem prelegenci postarają się znaleźć odpowiedź na pytania: O czym śpiewają białka? Czy fuga Bacha istnieje jako byt niezależny, „odkryty” tylko i aż przez kompozytora? Czy muzyka może być ukryta we Wszechświecie? W geometrii i dynamice planet, właściwościach kwantowych materii czy białkach i genach? Jeżeli tak, jaka ona jest i jak ją stamtąd wydostać?

Te i inne intrygujące pytania o naturę piękna – zwłaszcza muzyki – stanowić będą temat przewodni wykładu, który dodatkowo ilustrowany będzie muzyką fortepianową wygenerowaną z sekwencji aminokwasowej białek. (IM)