sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Najmniejsi mają najgorzej

Linia podziału między przedsiębiorstwami z sektora MSP, które ucierpiały z powodu koronawirusa, a tymi, dla których nie miał on wpływu albo wręcz polepszył ich sytuację ekonomiczną, przebiega mniej więcej w połowie.

Prawie połowa (49 proc.) badanych przedsiębiorców z sektora mikro, małych i średnich firm przyznaje, że ich aktualna sytuacja ekonomiczna jest zła.

– Najgorszą ocenę swojej sytuacji ekonomicznej wystawili właściciele najmniejszych firm, w których różnica między negatywnie oceniającymi sytuację a tymi, co oceniają ją pozytywnie, jest bardzo wyraźna. Ponad połowa badanych mikrofirm przyznaje, że ich sytuacja finansowa jest zła; 16,7 proc. mówi, że jest dobra, a prawie 29 proc. ocenia, że ta sytuacja nie jest ani zła, ani dobra – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Mimo tego, że aktualną sytuację ekonomiczną najlepiej oceniają średnie przedsiębiorstwa, to z większym optymizmem patrzą w przyszłość mikroprzedsiębiorcy, choć te różnice są niewielkie.

Co dziesiąta badana firma przyznaje, że koronawirus nie wpływa na jej działalność. Wśród nich mikrodziałalności stanowią jedynie 4 proc.

Ponad trzy czwarte (79 proc.) właścicieli firm podejrzewa, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy przychody w ich przedsiębiorstwach zmaleją. O tym, że wzrosną bądź pozostaną na tym samym poziomie, przekonanych jest 11,5 proc. badanych.

Tarcza Antykryzysowa znacznie wsparła działania firm z sektora MSP. Z naszych rozmów wynika, że wysoko oceniane są działania ZUS (wypłata tzw. postojowego, zwolnienie ze składek). Dużo gorsze opinie zbierają powiatowe urzędy pracy. Ogromna część prowadzących działalność gospodarczą jeszcze na początku czerwca nie otrzymała mikropożyczek (5 tys. złotych), chociaż wnioski złożone zostały w połowie kwietnia. Podlegające samorządom instytucje z jakichś bliżej nieznanych powodów nie radzą sobie z tym, do czego są powołane. To smutne doświadczenie z czasów pandemii.

(inf, tm)