sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Najlepsze gminy w Polsce: Zwyciężyły Gdańsk, Kołobrzeg i Zielonki

Jak co roku, w lipcu „Rzeczpospolita” opublikowała swoje samorządowe rankingi: Złotą Setkę – ranking na najgospodarniejsze gminy, Europejski Samorząd wyróżniający gminy najlepiej pozyskujące i najefektywniej wydające unijne środki finansowe i Innowacyjny Samorząd. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a naszą redakcję szczególnie cieszy to, że wśród wyróżnionych jest wiele gmin współpracujących i promujących się na łamach „Gminy Polskiej”.

Niejednokrotnie podkreślałem, że – moim zdaniem – samorządowe rankingi „Rzeczpospolitej” są najbardziej opiniotwórcze i miarodajne w Polsce. Dane do rankingów pochodzą m.in. z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a przewodniczącym kapituły rankingu jest były premier prof. Jerzy Buzek. Samorządy uwzględnione w rankingach podzielono na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Główny ranking – Złota Setka – na najgospodarniejsze gminy przygotowano w dwóch etapach. W pierwszym wybrano miasta i gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2011-2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Wybierając samorządy do drugiego, etapu brano m.in. pod uwagę: dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, środki unijne, które wpłynęły do budżetu gminy, indywidualny wskaźnik zadłużenia, dynamikę wzrostu dochodów własnych, transport i łączność oraz ochronę środowiska.

Wśród miast na prawach powiatu wygrał Gdańsk przed Krakowem i Wrocławiem, w kategorii gmin miejsko-wiejskich pierwszy był Kołobrzeg, który wyprzedził Aleksandrów Łódzki i Jarocin, wśród gmin wiejskich najlepiej oceniono Zielonki, Słupsk i Ustkę. Między wyróżnionymi jest niemało gmin współpracujących z naszą redakcją. W kategorii gmin miejsko-wiejskich są to: Brzeg Dolny (21. lokata), Pieńsk (27), Węgliniec (37), Prusice (45), Stronie Śląskie (60), Świerzawa (78), Bardo (79), Grodków (81). W kategorii gmin wiejskich: Zgorzelec (6), Reńska Wieś (8), Polska Cerekiew (25), Zębowice (37), Kondratowice (58), Udanin (66) i Kostomłoty (89).

W rankingu Europejski Samorząd, w kategorii miast na prawach powiatu, zwyciężyły Gliwice przed Dąbrową Górniczą i Krosnem, w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwszy był Dziwnów przed Sławkowem i Wysokim Mazowieckim, a w kategorii gmin wiejskich najlepiej wypadły Ożarowice przed Płużnicą i Orłami. W tym rankingu także nagradzano promujące się na naszych łamach gminy. W kategorii miast na prawach powiatu Legnicę (49). W kategorii gmin miejsko-wiejskich: Stronie Śląskie (27), Oborniki Śląskie (29), Prusice (48), Strzegom (61) i Brzeg (83). W kategorii gmin wiejskich: Krośnice (65), Mściwojów (71) i Krotoszyce (89).

W rankingu Innowacyjny Samorząd, w kategorii innowacyjne miasta na prawach powiatu, wygrały: Świnoujście przed Poznaniem i Łodzią. W kategorii innowacyjne gminy miejskie i miejsko-wiejskie zwyciężyły: Aleksandrów Łódzki przed Zatorem i Karlinem, a w kategorii innowacyjne gminy wiejskie najlepiej oceniono Kłodawę przed Wieprzem i Iławą. Z goszczących na łamach „Gminy Polskiej” gmin, w kategorii innowacyjnych gmin miejskich i miejsko-wiejskich wyróżniono: Prusice (7), Brzeg Dolny (9), Stronie Śląskie (14). W kategorii innowacyjne gminy wiejskie: Polską Cerekiew (33), Zgorzelec (49), Reńską Wieś (53), Udanin (55) i Zębowice (56).

Henryk Sławkowski